Din Faşistleri

Din faşistleri, inanç açısından bir noktada durup bütün dünyanın o noktada durmasının gerektiğini düşünen kişilerdir. Bunların sayıları belki diğer faşistler kadar fazla değildir fakat çeşitlilikleri inanılmaz zenginliktedir. Alt gruplarına inecek olursanız tarikatçı faşistler, cemaatçi faşistler, mealci faşistler, namaz faşistleri, fıkıh faşistleri diye başlar, onlarcasını sayabilirsiniz. Ortak özellikleri (haşa) Allah tarafından kendilerine şubelik verilmiş gibi davranmalarıdır. Son peygamber geldi, vahiy bitti ama bunlar bitmiyor, bitmedikleri gibi gittikçe çoğalıyorlar.

Bir kitabın kaç çeşit yorumu olabilir ve birbirlerinden ne kadar farklı olabilir bu yorumlar? Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’den bahsediyorum. Dini, ön kimlik olarak göstererek size bir şeyler anlatmak isteyenlerin arasındaki derin farkları fark ettiniz mi? Birisi dansöz oynatır birisi kelle keser, birisi camiden çıkmaz bir diğeri camiye uğramaz, birisi metafizikle kafayı oynatmak üzere diğeri metafiziği komple reddediyor… Yorum farklılıklarına her zaman saygı duyuyorum fakat bana bir şeyler dayatılmaya başlanınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Size ne kardeşim benim inancımı yaşama şeklimden? Niye kendi başınıza ibadetinizi yapıp inancınızı yaşayamıyorsunuz siz? Bana bulaşmak zorunda mısınız?

Toplum içindeki din faşistleri mimlidir. Bunları gördüğünüz zaman az çok ne söyleyeceklerini tahmin edersiniz. Sizi bilmem ama ben bildiklerimden uzak duruyorum. Benim inancımı masaya yatırır, benim ibadetimi turnusol kâğıdından geçirir, hatalarımı bulup tek tek kendi doğrularına göre doğru olanlarıyla değiştirir ve tatmin olurlar. Gözleri sizin üzerinizdedir bunların, yaptığınız davranışların kendi şablonlarına uymayan kısımlarıyla beslenir ve bunları konuşarak tatmin seviyelerini artırırlar.

Bir abdest faşistine Yeni Cami avlusunda rastlamıştım. Ayağımı yıkarken ıslanmayan yerler bırakmışım meğer. Namaz faşisti ikindinin sünnetini üç rekât kıldığım konusunda beni ikaz etti bir gün. İyi de güzel kardeşim, sen niye kendi işine bakmıyorsun? Hem nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ki benim hakkımda, belki sen yanıldın? Hem sana ne ki benim ibadetimden??? Fıkıh faşistlerinin alt grupları bu abdest, namaz faşistleri.

İman faşisti imanımı sorgular, tarikat faşisti bir şeyhe bağlı olmadığım için beni cehenneme gönderir. Cuma faşisti üç hafta cumaya gitmezsem beni dinden çıkarır, darülharp faşisti cumaya gittiğim için beni dinsiz ilan eder. Meal faşisti okuyup yorumlar çıkarır, eski yorumları aşağılar; din tarihi faşisti tüm uygulamaları toptan reddeder, aslının başka olduğu iddiasındadır. Hadis faşistleri tüm hadisleri kabul eder, reddiyeci faşistler hepsini reddeder…

Ortak noktaları kendileri gibi düşünmeyenlere karşı yaklaşımlarıdır. Kendi aydınlıklarına ulaşmamış olan zavallılara önce nasihat ederler. Bıktırana, usandırana kadar nasihat ederler. Arkasından aşağılayıcı bir gülümsemeyle kendilerinin cennette yaşayacakları mutlu günleri hayal ederken sizin cehennem çukurlarında yanmak için ısrarcı oluşunuzu aşağılarlar. Onların durduğu noktaya gitmediğiniz için sizden daha kötüsü yoktur dünyada. Milyarlarca adaletsizliğin yaşandığı dünyada cehennemin ilk adayı sizsinizdir, sırf yanağınızın kenarına o su değmedi diye üstelik. Vahye bire bir muhatap olmuş havasındaki o faşistin iddiası ya da en basitinden imasıdır bu.

Sevgili dostlar. Din faşistlerini okurken etrafınızdaki faşistlerin gözünüzde canlandığını biliyorum. Bu, sadece bizim gördüklerimiz. Ülkemizin dışındaki İslam yorumlarının faşistleri ile diğer dinlerin faşistlerini çok şükür ki bilmiyoruz. Rabbim her türlü din faşistinin maruziyetinden bizi muhafaza buyursun.

20 Şubat 2020, Net Haber yazım.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.