Tekrar

Tarih tekerrürden ibaret diye bir sözümüz var. Tekrarının bizi mutlu edeceği hadiseler var, mutsuz edecek olanlar var. Tekrarıyla düşmanımızı mest edecek olaylar var, kahredecek olaylar da var. Bizim için tekrarı güzel olan olaylar var, nefret edilesi olanlar var. Akıl odur ki neyin iyi neyin kötü olduğuna bir defada karar verebilsin, kötü tekrarlardan uzak dursun, iyi tekrarları da alışkanlık haline getirsin.

Tekrar iyidir. “Et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen” diye bir söz vardır genellikle ders çalışan talebeler için kullanılır. Ders çalışırken ne kadar fazla tekrar yapsa bir öğrenci, ders o kadar fazla kazının zihnine. Bilgisi pekişir. Kuran ezberleyen hafızlardan tutun üniversiteye hazırlanan öğrenciye kadar her türlü ilmin talebesi için tekrar en temel kuraldır. Bunun dışında da tekrarın güzel olduğu çok konudan bahsedebiliriz. Dostlarla oturup muhabbet ettiğiniz zaman mutlu olur, tekrarlanmasını arzu edersiniz. Misafirlikten kalkarken “Allah tekrarını nasip etsin” diye temennide bulunursunuz. Yardımseverliğin bile düzenli olanı makbuldür. Bir seferliğine yapılan yardımdan ziyade sürekli olanı erdemli olandır. İbadetlerde de az da olsa süreklilik önemlidir. Sabahlara kadar ibadet edip sonra aylarca secde yüzü görmemektense sürekli olarak yapılan ibadeti övmüştür dinimiz. “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır” diyor peygamberimiz bir hadislerinde. (Buhari, İman, 32)

Tekrar kötüdür.  Başımıza gelen kötü hadiselerin tekrar etmesi bizi mutsuz eder. Son yıllarda yaşadığımız büyük felaketleri düşünün. Patlayan her bomba adeta kalbimizde patladı. Elazığ’da patlayan bombanın Ankara’da patlayandan farkı yok yakınlık hesabı yapmak için. Hepsi bizim yüreğimizde patlıyor ve artık sürekli tekrar ediyor. Terör olaylarında şehit verdiğimiz onca insanımız. Askerimiz, polisimiz. Hepsi de yüreğimizde derin izler bırakarak verdiler canlarını. Arkalarından ağlayan ana-baba-eş-çocuklarının yerine koyduk kendimizi her birinde. Hepsi ailemizin fertleri oldular artık ve ne yazık ki tekrar etmeye devam ediyor tüm bu hadiseler. Trafik kazaları gibi, şiddet olayları gibi onlarca kötü hadise olageliyor ve olmaya da devam ediyor.

Allah güzel hadiselerin tekrarını nasip etsin bizlere. Kötü hadiselerin tekrarını da bizden uzaklaştırsın. Terör olayları artık son bulsun. Terör hadiselerinden daha kötü olan tek bir şey varsa o da bu tür hadiselere alışmış olmaktır. Biz bu hadiselere alışır, gündelik hayatımızın bir parçası olarak varsayarsak bunlardan kurtulmamız mümkün değil. Tekrar eden her olayla yüreklerimiz aynı şekilde yansın, hep tetikte olalım. Her şehit için ayrı ayrı ağlayalım. Her hadiseyi kalbimizde yaşanmış kabul edelim. Şehit olanların her birinin bizim kardeşimiz olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Hadiseler olup bittikçe unutmayalım ki ayık olabilelim. Teröre karşı, kardeşliği bitirme çabalarına karşı tepki verebilmemiz için tekrar eden şeylere karşı bağışıklık kazanmadan, her yarayı yeni yara olarak görmemiz gerekiyor. Darbe girişimine karşı toplum olarak verdiğimiz tepki inşallah yeni darbe girişimi ihtimallerini belki ortadan kaldırmasa bile azaltacaktır. Terör olaylarına da tepkimizi elimizden geldiği kadar verelim ki Allah bizi tekrarlarından muhafaza buyursun.

 

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir