Sanatçının Genç Bir Köpek Olarak Portresi [Dylan Thomas]

Sanatçının Genç Bir Köpek Olarak Portresi isminden dolayı ilgimi çeken bir kitap oldu. İsmi, James Joyce’un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı kitabından dolayı aşina geliyormuş meğerse. O kadar da bilinen bir kitap değil, en azından ben bilmiyorum.

Dylan Thomas Galli bir şair. Bu kitapta da çocukluğundan kesitler sunmuş. İlk hikayelerde Galce konuşan insanlardan ve davranışlarından bahsedince Trevenian kitaplarının Basklardan sık sık bahsetmesi gibi olacak zannettim fakat ilerleyen bölümlerde pek bir Galler vurgusu yok. Hikayeler birbirlerini takip etmiyor fakat yazarın çocukluk ve gençlik dönemlerine ait. Yazar, daha sonra Amerika’da yaşamaya başlıyor ve genç yaşında vefat ediyor. Bu kitaba böyle bir isim vermesinin sebebi de James Joyce’tan hoşlanmamasıymış. Hikayeler birbirlerinden kopuk ve anlaşılması güç. “Şiirlerini okumayanlar bu kitabı sıradan bulacaklardır” yorumunu okudum internette. Ben de sıradan buldum dolayısıyla. Belki bir gün şiirlerine de denk gelirim.

Sanatçının Genç Bir Köpek Olarak Portresi, Dylan Thomas‘ın çocukluk öyküleri ile başlıyor. Gençlik dönemi fırtınaları ile devam ediyor. Adının geçmediği bazı öyküler de eminim kendi yaşadıklarından izler taşıyordur. Sarhoş bir amcanın tasvirini çizdiği ilk öykülerden sonra sarhoş bir adama dönüşüyor yazar fakat daha çok hayat sarhoşu.

Altıkırkbeş Yayınları’ndan çıkan kitabı Türkçe’ye Duygu Dölek kazandırmış. Tam 200 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan