Mutluluk Kürleri [Ümit Aktaş]

Yine bir doktor piyasaya çıkmış insanlara sağlıklı yaşam önerileri veriyor. Geçen haftalarda biraz rahatsız olduğum için evde yattım ve televizyona maruz kaldım. Sağlıklı yaşam önerileri o kadar fazlaymış ki televizyonlarda, bunları izleyip de ölebilenlere aşk olsun demekten kendimi alamadım. Bilhassa kadın programlarına bakınca herhalde bu ülkede kadınlar çok yakında doğal yollarla ölmeyi bırakacaklar dedim. Ama gerçek dünyaya indiğimiz zaman işin rengi değişiyor. Bu kadar sağlık önerisine rağmen sapır sapır ölüyoruz. Nasıl oluyor bu iş?

Ümit Aktaş’a da maruziyet dönemimde denk geldim. Delikanlı, delikanlı konuştuğu için gittim kitabını da aldım. Benim gibi doktorları konuşturmuyorlar, ben cesurum konuşuyorum dediği için, şu adama benim de katkım olsun, doğruları konuşuyor helal olsun diyerek gidip kitabı satın aldım.

Kitabın içeriğine gelince. Evet brokoli faydalı. Evet, sebzeler çok faydalı. Evet, şekerler çok zararlı. Evet, un da zararlı. Evet, toplumca yanlış besleniyoruz. Fakat benim ve benim gibi milyonların bu tavsiyelere uyabilmeleri için ciddi bir efor sarf etmeleri gerekiyor. Öğlen bol salata yiyebilmem için benim, öğlen vakti yemeğe çıktığım zaman bir mutfak bulup kendi elimle bu salatayı hazırlamam gerekiyor ya da salata servisi olan bir lokanta bulup işin hijyenine göz yumarak burada salata yemem gerekiyor. Diğer öğünler için nasıl bir yol bulurum bilmiyorum. Burası Türkiye, buranın gerçeklerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Her sokakta iki fırının olduğu bir memlekette, yöresel yemeklerinin çoğunun bulgurdan oluştuğu bir ülkede nasıl uygulanır ki bunca diyet.

En iyisi yazarımızın web sitesine girerek tavsiye ettiği gıda takviyelerinden satın almak sanıyorum (!) bir de böyle bir durum var. Kitabı yazan yazarın sağlıklı beslenme önerileri ile birlikte alınacak gıda takviyelerini sattığı bir mecrası da var ki bu da düşündürücü.

Her neyse, Doktor Ümit Aktaş kardeşimizin yazmış olduğu bu nadide eseri okuduktan sonra stresinizile savaşacak, depresyonunuzu yenecek, zayıflayacak ve mutlu olacaksınız. Tabi ki becerebilirseniz. Hayy Kitap firması ve doktor beye sevgilerimi sunuyorum.  

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir