Malcolm X [Recep Şentürk]

Çağa İz Bırakan Müslüman Önderler serisinin sıradaki kitabı Malcolm X‘ti. Malcolm X’in hayatını anlatan başka bir kitap okumuştum ama üzerinden çok zaman geçti. Yeni okumuş gibiyim şu anda. Recep Şentürk yazmış kitabı sağ olsun. 150 sayfa kadar.

Malcolm X
Malcolm X

Malcolm X Amerika’da zenci aktivist-din adamı bir babanın oğlu olarak dünyaya geliyor. Babası ırkçılar tarafından öldürüldükten sonra annesiyle beraber zor şartlar altında yaşamaya devam ediyor. Annesinin akli dengesini yitirmesinden sonraysa bakıcı bir ailenin yanında ve ablasının yanında geçiriyor ilk gençlik yıllarını. İçki, sigara, uyuşturucu bağımlılıklarının yanında uyuşturucu ticareti, hırsızlık ve akla gelecek her türlü kötü ortama girip çıkıyor hapse girene kadar. Babası bir rahip olmasına rağmen ateist bir hayat yaşıyor bu dönemlerde. Bu hayat kendisini hapishaneye götürüyor sonunda. Hapishane yıllarını kendini eğiterek geçiriyor. Elijah Muhammed adlı adamın zenci-Müslüman akımına kapılıp Müslüman oluyor. Hapishaneden çıktıktan sonra da kendini eğittiği dönemin ve belki babasından gelen genetiğin etkisiyle Amerika’daki zenci-Müslüman hareketin sözcüsü haline geliyor. Elijah Muhammed’in ahlaki zaaflarını fark ettikten sonra hareketten ayrılıyor, hikâyenin kırılma noktası da burası. Hacca gidip İslam’ın ‘aslında’ nasıl bir din olduğunu öğreniyor. İslam sadece zencilere ait bir din değil, beyazlar da Müslüman. İslam’da namaz diye bir şey var hâlbuki Amerika’daki zenci-Müslüman hareketinin temel noktası zencilerin özgürlükleri olduğu için sadece ismen Müslümanlar. İbadetleri Hristiyanlardaki gibi vaazlardan ibaret. Hac dönüşü gerçek İslam’ın tebliğine başlıyor ve hayatını bu uğurda kaybediyor; şehid oluyor.

Malcolm X’in hayat hikâyesinde beni çok düşündüren iki nokta oldu. Birincisi Amerika’da İslam’ın yayılması ihtimali. Bizim yaşadığımız dünyanın kabadayısı olan ABD’de gerçek İslam yayılırsa belki de dünyanın başının ağrısı azalabilir. Buradan ikinci noktaya geçiyorum. Acaba bizim yaşadığımız İslam gerçek mi? Amerika’daki; Malcolm X’in de içinde olduğu hareketin aslında İslam’la hiç alakası yok. Kendi kendilerine Müslüman sıfatını almışlar ama batıl bir inancı yaşamışlar uzun süre. Ta ki gerçek İslam’la tanışana kadar. Bu noktada bir an durup yaşadığımız İslam’ın ne kadar gerçek olduğunu düşündüm. İnançlarımız hurafelerle, yanlış anlamalarla ve belki sapkınlıklarla dolu. Türbelere çaput bağlayanından mezara secde edene kadar çok değişik insanlar gördüm. Eyüp Sultan’ın ya da Mevlana’nın mezarının başına gidip de “Eyüp Sultan bana yardım et” diyen insanlar gördüm. Kendinden başka herkesi ‘kâfir’, ‘zındık’ diye nitelendiren insanlar tanıdım. Şimdi burada bahsedip de siteme yorumcuları dadandırmak istemediğim bana Allah’a şirk koşmak gibi gelen o kadar çok davranışa rastladım ki, ister istemez yaptıklarımın ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış diye düşünüyorum. Allah beni affetsin.

Malcolm X yaşadığı çevrenin dışına çıkıp kendisine dışarıdan bakıp yanlışları gördü ve yanlıştan döndü. Doğru bildiklerini hiç korkmadan savundu ve bu uğurda hayatını verdi. Allah ona rahmet eylesin bize de hayırlı uyanışlar nasip etsin.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

4 thoughts on “Malcolm X [Recep Şentürk]

  1. Abicim güzel bir değerlendirme yazısı olmuş, eline sağlık. Bu siyahi abilerin müslümanlığı hakikaten çok farklı. Gerçi, hangi düşünce, akım ya da din Amerika’ya uğrarsa kesinlikle yeniden yorumlanıp üretilmiş. Amerikalıların biraz da övünerek “American Exceptionalism” olarak adlandırdığı, bir farklılık durumu her konuda var. Ne yaparlarsa yapsınlar, kendilerine özgü bir üslup tutturarak yapıyorlar.

    O değil de ben memleketimi özledim abi. Azıcık daha etrafı gezip, geliyorum.

    1. Aziz dostum, bu amerikalılar biraz da dünyayla uğraşmayı kesseler ya? Sen oradayken hazır bir ikaz et de öyle gel. Memleket bildiğin gibi dünya cenneti. Nisanı da bir başka oluyor biliyorsun. Acele edersen baharın bir kısmını yakalarsın. Ramazan zaten cepte. Gel, özlediğin bir çok şey yerli yerinde seni bekliyor.

  2. Şu gerçekten İslamı yaşayıp yaşamadığımız, neler doğru neler hurafe konusu benim de kafam da hep bir soru işareti…Ne, ne kadar doğru ne kadar kurgu insanın kafasını bulandırıyor maalesef…Sonra bir din hocamın bana söylediği şeyi yapıp çok fazla düşünme, dinden çıkarsın felsefesine sığınıyorum gerçi..ama akılda hep bir acaba var :/

    1. Hocam İslam demek Kuran demek. Biz Müslümanlar Kuran okumak dışında her şeyi yapıyoruz. Kuran okuyun ve fazla düşünün; bu şekilde dinden çıkabilirseniz eğer dininiz doğru bir din değil demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir