Hamamböcekleri [Jo Nesbo]

Harry Hole’un ikinci macerası da birincisi gibi Norveç dışında geçiyor. Tayland’daki Norveç büyükelçisi bir otel odasında ölü bulunmuştur ve Avustralya’daki Norveçli kızın cinayetini çözüme kavuşturan Harry Hole bu işi çözeceği düşünülen en iyi adaydır.

Norveç’ten bir Ocak ayında yola çıkan Hole, nemli ve sıcak Tayland ikliminde oldukça zor zamanlar geçirir. Çözülmesi oldukça zor bulmacalar, suçlu gibi duran kurbanlar, kurban gibi duran suçluların arasından gerçeğe ulaşmak kolay değildir. Tayland’ın farklı olan tek şeyi iklimi değil tabi ki. Yemekleri, adetleri kadar fuhuşu sektöre dönüştürmesiyle de bilinen bu ülkede görünenlerin arkasındakine ulaşmak için çaba gösterir sevgili dedektifimiz.

Harry Hole maceralarının ikincisinde dedektifimizin 33 yaşında olduğunu düşünebiliriz. Kız kardeşinin şiddete ve tecavüze maruz kaldığını da bu kitaptan öğreniyoruz. Hole, intikam almayı da kafasının bir köşesine yazmıştır. Alkol sorunu kitabın başında var fakat sonrasında ayık geziyor kitabın sonuna kadar. Orijinal adı Kakerlakkene olan Jo Nesbo polisiyesi 1998 senesinde yazılmış. Dilimize Can Yapalak tarafından çevrilen Hamamböcekleri 392 sayfa. Doğan Kitap’tan çıkmış. 

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.