Ölüm Neden Trajedidir [Nihat Karademir]

Malatyalı yazar Nihat Karademir‘in son kitabı Ölüm Neden Trajedidir kitapçılardaki yerini aldı. Daha önceki iki kitabında, insanın ölümsüzlük arayışının izlerini sürmüş olan yazar bu kitapta arayışın kaynağına iniyor ve ölümün neden bir trajedi olduğunu açıklamaya çalışıyor.

Dinler, mitolojiler ve kahramanlar bağlamında ölümsüzlük arayışını anlattığı ilk kitaptan sonra unutulma korkusu ve sembolik ölümsüzlük kavramlarını inceleyen ikinci kitabını çıkaran Karademir serinin son halkası diyebileceğimiz bu eserinde Ölüm Neden Trajedidir sorusuna cevap aramış. Bu soruya verilmiş olan çeşitli cevapları tek tek masaya yatırarak derinlemesine incelemiş yazar. Öncelikle ölümün, bilincinde olduğumuz için trajedi olduğunu söyleyenlere kulak vermiş. Diğer canlıların aksine, ölümünün farkında olan insan bu farkındalığından trajediler türetmiş ve türetmeye devam etmektedir. Hemen ardından ölümün yokluğa bakan boyutunun çeşitli düşünce adamları tarafından yorumlanışı incelenmiş. Ölümün yokluk gibi görünüyor olması, belirsizliğe ve bilinmezliğe açılan bir kapı gibi durması ölümü trajik hale getiren en temel etmenler değil mi zaten?

Ölümün kayıp olarak görülmesi ve telafisinin olmaması da trajediye bakan ayrı bir boyutu. İnsanın içinde kalıcı olmakla ilgili arzular dolup taşarken kayboluyor ve kaybediyor olması ne kadar da trajik. Hele ki çıkılan bu hayat yolculuğunda ölümün her şeyi yarım bıraktırdığı düşünüldüğünde. Yaşama arzusu ile dolu olan insanın karşısındaki mutlak öteki olan ölüm ne bize yakışır ne de sevdiklerimize.

Dinleri ve kültürleri ölümü ötekileştirmeleri açısından inceleyen yazar son olarak ölümden korkmanın psikolojik bedelini incelemiş ve eserini tamamlamış.

Nihat Karademir’in 204 sayfalık bu değerli eseri Lejand Yayınları tarafından yayınlanmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir