Kızılgerdan [Jo Nesbo]

Harry Hole maceralarının üçüncüsü farklı bir yayınevinden çıkmış. Dolayısı ile farklı bir çeviriden okumak zorunda kaldım. Birkaç hata gözüme çarptı fakat oralı olmadım, hikâye gerçekten de çok iyiydi. Bu macerada kahramanımız ilk iki maceradan farklı olarak Norveç’te yani kendi memleketinde karşılıyor olayları. Bundan sonraki maceralar da hatırladığım kadarıyla Norveç’te geçecek.

Harry Hole, ilk kitapta 32 yaşındaydı. 1965 doğumlu dedektif bu kitabın geçtiği 2000 yılında 35 yaşında oluyor. İlk kitapta İsveçli kız arkadaşını kaybeden Hole bu kitapta yeni bir aşka yelken açmış. Burada da alkol problemleri yaşadığı dönemleri oluyor, bilhassa yeni iş arkadaşı olan 28 yaşındaki kadın polis memuru Ellen’i kaybettikten sonra.

Geçen kitaptan kalan, Harry’nin kızkardeşinin başına gelenleri araştırma olayı bu kitapta da gündem olmuyor. Gelecek kitaplara da aydınlığa kavuşturulacak mevzular kalmıyor değil. Kızılgerdan’da, Jo Nesbo, ikinci dünya savaşına eğilmiş. Bu savaşın Norveçli katılımcıları üzerinden oluşturduğu bir kurguda aşk hikâyeleri, intikam hikâyeleri ile birlikte savaşa bağlı oluşan travmaların oluşturduğu psikolojik rahatsızlıklar var. Norveç’in başkentinde çok pahalı bir suikast tüfeğine ait kovanlar bulunmuştur ve kimse umursamasa da Harry Hole için bu tüfeğin nerede kullanılacağı önemlidir ve dedektif her şeyi bir kenara bırakarak bu tüfeğin peşine düşer. Sonrasında olaylar, olaylar.

532 sayfalık kitap Koridor yayıncılık tarafından basılmış, çevirisini Rabia Taş yapmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.