Fil [Raymond Carver]

Raymond Carver‘in Fil adlı eseri 6 adet öyküden oluşuyor. İçindeki öykülerden Fil, esere de ismini vermiş. Daha çok karı-koca hikâyeleri olarak adlandırabileceğim bir dizi bu. İkinci evlilikler, evlilik sırasında aldatmalar, ardından boşanmalar. Amerikan orta sınıfının bir dönemine bir miktar ışık tutan hikâyeler de diyebilirim. Yerleşecek bir yer bulamayan ihtiyar anne, evlatları dâhil bütün ailesi ile borç-alacak ilişkileri olan bir adam bizim toplumumuz açısından bakıldığı zaman bireyselliğin yükselişini temsil ediyor. Biz henüz bu ölçüde bireyselleşmediğimiz için biraz garip geliyor durum. Ailesi için fedakârlık ederek evliliklerinin sürdüren karı-kocalar yerine komşunun karısını beğendiği için yuvasını dağıtan adamlar varsa da şimdilik ayıplanıyor toplumumuzda.

Dikkat çekici bir öykü, kitabın son öyküsü, Anton Çehov’un son günlerini, son saatlerini anlatıyor. Ayak İşi adlı bu öyküde Çehov’un son saatlerinde kaldığı otelde çalışan otel görevlisi, son anlarında başucunda olan doktor önemli roller işgal etmişler. Başarılı bir hikâye.

Raymond Carver, 1988 yılında henüz 50 yaşındayken vefat eden Amerikalı yazar, yaşarken gözlemlediği neo-liberalizm öncesi Amerikan toplumunun durumunu ve dönüşümünün bir kısmını başarılı bir şekilde yazıya dökebilmiş. 130 sayfa ve 6 öyküden oluşan bu eseri Ayça Sabuncuoğlu dilimize kazandırmış ve Can Yayınları basmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan