Ayyaş [Hans Fallada]

Bu kitapla Knut Hamsun’un Açlık kitabı arasında ne benzerlik var diye düşündüm bir süre. Biri gıda açlığı diğeri de alkol açlığı çeken iki insan. Birisi ölmeye çalışıyor birisi hayatta kalmaya. İki kitabın da otobiyografik olduğu düşünülürse Knut Hamsun yavaş yavaş tokluğa doğru yol alacakken Hans Fallada yavaş yavaş çürüyüp gidecek demektir. Hamsun’un Nazi sempatizanı bir Norveçli, Fallada’nınsa Nazi karşıtı bir Alman olduğunu belirtmeliyim.

Ayyaş, bir iş adamının yavaş yavaş alkolün pençesine nasıl düştüğünü ve varını yoğunu nasıl yitirdiğini anlatıyor. Dediğim gibi, otobiyografik bir roman olan Ayyaş’ı Hans Fallada kitaptaki gibi bir akıl hastanesinde yazmış. Kitabın kahramanı gibi karısıyla sorunlar yaşamış, ciddi kavgalar etmiş, alkol ve uyuşturucu batağında ömrünü tamamlamış.

Ahmet Arpad’ın çevirisiyle okuduğum bu kitap beni karşı koyamadığım empati duygum yüzünden çok mutlu etmediyse de okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazar Hans Fallada 1893-1947 yılları arasında yaşamış bir Alman. Eseri 335 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir