Tüm Ruhlar [Javier Marias]

Daha önce okuyup çok sevdiğim “Yarınki Yüzün” üçlemesinin yazarı Javier Marias‘tan bir kitap daha okuyayım diyerek aldığım bu kitap adı hiç geçmemiş olsa da Yarınki Yüzün’ün kahramanı Jacques Deza’nın gençlik yıllarında İngiltere’de yaşadığı iki yıllık bir dönemi içeriyor. Basım yılları karşılaştırıldığında, Marias’ın üçlemeyi yazarken eskiden yazdığı bu eserden faydalandığını varsayarken Tüm Ruhlar’ın isimsiz kahramanının eşinin Yarınki Yüzün’ün kahramanıyla aynı ismi taşıdığını görünce biraz daha emin oldum. Deza, gençliğinde iki yıllığına Oxford’a misafir öğretim üyesi olarak gelmiş ve derslere girmişti. Yazar, sonraki yazdığı eserde öncekine göndermelerde bulundurmuş muhakkak fakat ne yazık ki ben önce yazılanı sonra okuma talihsizliğine uğradım ve diğer üç cildi -ne kadar beğenmiş olsam da- yeniden okumaya niyetim yok.

Tüm Ruhlar‘ın isimsiz kahramanı henüz otuzlarının başındadır ve yabancı bir ülkede kısa bir süreliğine yaşamanın sıkıntılarını kendi kendine eğlenceler bularak gidermeye çalışmaktadır. 1912’de doğmuş ve 1970 yılında Londra’da sefil bir durumda ölmüş ve asla meşhur olamamış bir yazarın hayatını araştırmak, çöp kutusu karıştırmak, emekli bir öğretim üyesinin hatıralarını dinlemek ve aşk peşinde koşmak gibi. Yazarın, Yarınki Yüzün’de yakalayacağı harika anlatımın izlerini bu kitapta bulmak mümkün. Önce bu kitabı okusaydım aynı şeyleri düşünür müydüm bilmiyorum ama.

Tüm Ruhlar, 180 sayfalık kısa bir roman. Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış, Neyyire Gül Işık tarafından dilimize kazandırılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.