Ölüm İlanı [Zhou Haohui]

Ölüm İlanı

Çinli yazar Zhou Haohui’nin ilk kitabı olan Ölüm İlanı (Death Notice), Yosun Erdemli tarafından dilimize kazandırılmış ve the Roman tarafından basılmış. Bir serinin birinci kitabı gibi görünen bu kitap tek başına okumak için de güzel bir polisiye. Hani bazı filmler vardır ya, devam filmi çekmek üzere çözüme kavuşmamış birkaç ayrıntı bırakılır sonuna gelindiğinde. Bu romanda da devamı yazılacakmış gibi çözüme kavuşmamış noktalar var. Ufak bir tarama yapınca devamının yazılmış olduğunu ve fakat henüz Türkçe’de olmadığını gördüm. Üç kitaplık bir serinin ilk kitabı elimdeki roman.

Ölüm İlanı polisiye bir roman. Polis adayı üç gencin 1984 yılında oynadıkları bir oyunun trajik bir şekilde sonlanmasının üzerinden 18 yıl geçer. 18 yıl önce çözüme kavuşmamış olan olaylar ve cinayetler kaldığı yerden devam etmeye başlar ve Emniyet müdürlüğü bu olayı çözmek için bir ekip görevlendirir.

“Profesör Yang bunu kriminal soruşturma derslerinde anlatırdı değil mi? İyi bir polis memuru ile iyi bir suçlunun birkaç ortak özelliği olduğunu söylerdi; keskin zeka, dikkatli yapı, risk almaya yönelik doğal eğilim, bilgi açlığı. Diğer bir deyişle, madalyonun iki yüzü. Her ikisinin de en fazla arzuladığı ve elde etmesi güç olan şey, dünyayı diğerinin gözlerinden görmektir.”

Polisiye türüne oldum olası düşkünümdür. İyi bir polisiye bir çocuğa sunulmuş bir çikolata parçası etkisi yaratıyor bende. Ölüm İlanı çok iyi olmasa da vasatı aşan bir kalitede bir roman.

“Birisi senin anlamanın imkansız olduğu bir tercih yaptığında, onun inatçılığı karşısında öfkelenme. Bunun yerine, o kişinin bir şey saklayıp saklamadığını düşün.”

268 sayfalık güzel kurgulanmış, zekice yazılmış bu roman kapaktaki Jo Nesbo kıyasındaki övgüyü hak etmese de hoşça vakit geçirtebilir insana.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir