Mersedes Kadir [Ali Yiğit]

Tecde muhtarı Ali Yiğit Malatya’nın en faal portrelerinden birisi. Soykan Meydanı’nda stant açmış kitabını imzalıyordu, geliri Mersedes Kadir’in ailesine bağışlanmak üzere satış yapılıyordu stantta. Hemen yaklaşıp kitabı kendisine imzalattım. Ertesi gün sabah işe giderken yeni açılan Konak yolunun girişinde yine birilerine bir şeyler anlatırken gördüm kendisini. Muhtarlık faaliyetlerini dolu bir şekilde yapmaya çalışırken bir yandan da çeşitli mecralarda kalem oynatıyor. Hem gazetemiz Malatya Net Haber’de köşe yazıları yazıyor hem de böyle bir kitap çalışması var. Benim şahit olduğumun dışında eminim topluma katkı sunduğu bir nice faaliyeti daha vardır. Takdir etmemek mümkün değil.

Mersedes Kadir, geçen sene vefat eden şehrimizin maskot ismiydi. Sopasının üzerine oturur tüm gün şehirde dolaşır dururdu. Maalesef bu sevimli, sürekli yüzü gülen çocuk zaman içerisinde bazı acımasızlar tarafından içkiye-sigaraya alıştırıldı. Sevgili Ali Yiğit gazetedeki köşesinde de sosyal medyada da bu acımasızları ikaz etmişti fakat merhametsizler yine bu çocuğu zararlı alışkanlıkları sürdürmesi için teşvik etmeye devam ettiler. Neticede sağlığından olan Kadir geçen sene vefat etti. Allah rahmet eylesin.

Ali Yiğit, Tecde mahallesinin çocuğu olan Kadir’in (Fatih Kaydı) kitabını yazmış ki unutulmasın. Ailesinin tarihiyle başlamış, kardeşlerinin doğumları ve hayatlarını anlatmış ilk olarak. Kitap ailenin ve bilhassa Mersedes Kadir’in fotoğraflarıyla dolu aynı zamanda. Kadir’in hayat hikâyesinden sonra onunla hatırası olan kimselerin verdikleri röportajlar, medyada ve sosyal medyada hakkında çıkan haberler ve yorumlarda devam eden kitap Malatya’nın meşhur delilerinin mini bir albümüyle sona eriyor.

Çıra Yayınları’ndan çıkan 150 sayfalık bu güzel kitap bir şehrin zihinsel engelli bir çocuğa sahip çıkışının tarihe kaydının düşülmesi açısından önemli ve güzel bir çalışma.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.