Çoğunlukla Zararsız [Douglas Adams]

Otostopçunun Galaksi Rehberi‘nin beşinci ve son kitabı: Çoğunlukla Zararsız.

“Arkintoofle Minör halkını oluşturan Hingefree’ler… kötü haber gücüyle çalışacak uzay gemileri inşa etmeye çalışmışlar, ama bunda pek de başarılı olamamışlardı. Çünkü gemiler vardıkları her yerde öylesine kötü karşılanıyorlardı ki, oraya varmış olmalarının hiçbir anlamı kalmıyordu.”

Bu kitapta, üç ana karakter bağımsız olarak farklı yerlerde hikayelerini devam ettirirler. Arthur Dent, Yerküre özlemiyle yanıp tutuşmakta fakat Yerküre artık yok olduğu için ya da Yerküre’nin var olmadığı bir düzlemde olduğu için ancak ona benzeyeceğini umduğu gezegenlerle idare etmeye çalışır.

Ford Prefect ise Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yayıncısının binasına gider ve her şeyin çok değiştiğini, Rehber’i başkalarının devraldığını görür: “Çokboyutlu düşünmeyi öğrenmek zorundasınız. Bu anın ötesinde ve her yönde uzanan sonsuz sayıda gelecek var önünüzde.”

“Hepimiz sınırlarda toplanmaktan hoşlanırız. Karın suyla buluştuğu sınırda. Toprağın havayla buluştuğu çizgide. Vücudun beyinle buluştuğu noktada. Uzayın zamanla karşılaştığı yerde. Bir tarafta olup diğer tarafa bakmayı severiz.”

“Sen benim gördüğümü göremezsin, çünkü kendi gördüğünü görüyorsun. Benim bildiğimi bilemezsin, çünkü kendi bildiklerini biliyorsun. Benim gördüklerim ve bildiklerim senin gördüklerin ve bildiklerine eklenemez, çünkü aynı cinsten şeyler değiller. Ne de senin gödrüklerin ve bildiklerin değiştirilebilir, çünkü bu senin kendini değiştirmen anlamına gelecektir.”

Tricia Marie McMillan röportaj peşindedir. Bu arada bir de çocuk sahibi olur, Random. Adı gibi rastgele bir şekilde büyür çocuk. Babası da Arthur Dent. “Sonra onu zaman dilimlerindeki kreşlerde bırakmaya başladım, ama ne yazık ki oralarda da güvenilir bir zaman takibi yapmıyorlar. Çocukları sabah bırakıyorsun, ama akşama kaç yaşında bulacağını bilemiyorsun. Bir keresinde onu böyle yerlerden birine birkaç saatliğine bıraktım, geri almaya geldiğimde buluğ çağını geçmişti”. Anneye bak.

Nihayetinde yollar yavaş yavaş birbirine karışmaya, birleşmeye başlar. Stavro Mueller’de herkes buluşur.

Douglas Adams‘ın harika eseri, Otostopçunun Galaksi Rehberi, bu beşinci kitapta sona eriyor. 276 sayfalık bu kitabın çevirisi İrem Kutluk’a ait. Alfa Yayınları tarafından basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.