Beyaz Kızılderili [TEX]

Çizgili Düşler’in Tex serisinin ikinci kitabı Beyaz Kızılderili adını taşıyor. Bu ikinci cilt 224 sayfa. Beyaz Kızılderili orijinal serinin 171. sayısına tekabül ediyor. L’indiano Bianco adıyla çıkmış İtalya’da. Bu sayı, geçen sayı komançeroları takip eden ikilinin bir yerde tuzağa düşmeleri ile başlıyor. Tuzağa düştüklerinde yanlarında kendilerini bu işe sürükleyen Pinkerton Ajanı Rick Sanders de vardır. Teks’in yalnız başına komançeroların kampına gidip atlarını kaçırma planı ile ilgili Rick hayretini ifade edince Kit Carson cevabını yapıştırır: “Artık biliyorsun, Teks bir şey demişse mutlaka yapar”. Sevgili dostum Teks Willer’in en sevdiğim özelliklerinden birincisi anında mevzuya giriş yapmasıysa ikincisi de dediğini mutlaka yapmasıdır. Aynı sohbet içinde Carson, Teks ile alakalı üçüncü sevdiğim ayrıntıyı verir yanındakine: “Şaka mı yapıyorsun? Cehennemin ortasına düşse bile sapasağlam döner o”. Kahraman dediğin ölümsüz olmalı, değil mi ya?

Bu sayıda eğlenceli bir sohbet de girişte ve ikinci sayının başında Orhan Berent tarafından yapılmış. Ufak bir sohbet var okuyucuya eski zamanların çizgi romanlarını ve bilhassa Teks’i anlatan. ’74 yılında Teks’in yayını durmuş bir ara ve okunan maceralardan birisi yarım kalmış. Altı aylık bir aradan sonra kavuşmuş hayranları Teks’e.

Bu ciltte yayınlanan diğer sayı ise Kara Düğüm adını taşıyor. Bu öykü San Fransisco’da yani şehirde geçiyor. Kırsal alanlarda yaşamaya alışkın olan kahramanlarımız için zor bir macera. Şehirde suça bulaşmış Çinli bir çete vardır ve emniyet müdürü Teks’in yardımını istemektedir. Kara Düğüm orijinal serinin 172. sayısına tekabül ediyor. Yazar Gianluigi Bonelli (171 de olduğu gibi) Çizen ise Guglielmo Letteri. İlk sayıda çizer iki tane, ikincisi Erio Nicolo.

Bu güzel sayı için yine Çizgi Düşler’e ve İlker Özer’e teşekkü ediyorum. Çeviriyi Zeynep Akkuş yapmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir