Ülkesi Olmayan Adam [Kurt Vonnegut]

Ülkesi Olmayan Adam bir Edebiyatçının yaşadığı hayatla ilgili izlenimlerini toparladığı bir jübile kitabı. 82 senelik hayatın özetini de “insanlık bitmiş be birader” diyerek çıkarıyor. Ya da insanlık zaten hiç var olmamış ki de diyor olabilir. Başta yaşadığı ülke, ABD ve yöneticileri olmak üzere herkese verip veriştiriyor. Bu kadar aleni aptallığı insanlar nasıl yapıyor diye hayrete düşmüyor zira hayret yeteneğini yitireli çok olmuş. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara esir düşmüş ve İngilizlerin bir Alman kentini bombalamasının canlı şahidi olmuş. Anlatışındaki bu her zırvalığa artık alıştım havası yaşadığı bu savaştan ve çok insanın yaşayamadığı kadar çok yaşamasından kaynaklanıyor. 2007 senesinde, yani bu kitabın yayınlanmasından iki sene önce de ölmüş kendileri. İnsan ırkından ümidi kesmiş bir halde.

Kurt Vonnegut

İlginç ve esprili birçok anekdot var kitabında:

“Kitap ve dergi almaya, sinemaya gitmeye parası yetenler, fakir veya hasta insanlar hakkında anlatılanları dinlemeyi sevmezler.”

”dile düşecek kadar sigara tiryakisiyim. Bu şeylerin beni öldürmesini umuyorum. Bir ucunda ateş diğer ucunda bir aptal.”

“uyuşturucunun en çok kötüye kullanılanı bağımlılık yapanı  ve zarar vereni: Fosil yakıtları”

“Hepimiz durumu inkar eden fosil yakıt bağımlılarıyız.”

“Eğlenceyi bozmayayım ama gerçek şu: Hava ve su dahil gezegenimizin kaynaklarını sanki yarın yokmuşçasına heba ettik ve artık bir yarın olmayacak.”

“Niçin günümüzde bu kadar çok insan boşanıyor? Çünkü artık çoğumuzun büyük aileleri yok. Bir zamanlar bir çift evlendiğinde, gelinin her konuda konuşabileceği çok daha fazla insan vardı. Damadın aptal fıkralar anlatacağı çok daha fazla ahbabı vardı. Günümüzde bir çift tartıştığında aslında birbirlerine söyledikleri şu: ‘Sen yeterince kalabalık değilsin.’”

“Bill Gates “Bekleyin, bilgisayarlarınızın nasıl gelişeceğini görürsünüz” diyor. Ama gelişmesi gereken sizsiniz, kahrolası aptal bilgisayar değil.”

“Torunları için bir dünya düşleyen çok az insan tanıyorum.”

“Güç insanı yozlaştırır ve mutlak güç mutlak olarak yozlaştırır.”

Shaw demiş ki, ‘Ayda insan var mı bilmiyorum, ama eğer varsa dünyayı akıl hastanesi olarak kullanıyor olmalılar.’”

“Bir destek sistemi olan bu gezegeni atom enerjisi ve fosil yakıtlarıyla yaptığımız bütün termodinamik zırıltılardan yaydığımız zehirlerle öldürüyoruz. Bunu herkes biliyor ve neredeyse hiç kimse aldırmıyor. İşte biz bu kadar manyağız.”

“Bence bu gezegen bizden kurtulmalı.”

“oturup mezar taşım için şunları yazdım: Güzelim Dünya, seni kurtarabilirdik, ama öyle kahrolası adi ve tembeldik ki.”

“herhangi bir sanat dalında yankı getiren, sanatçının kendi sınırlamalarına karşı mücadelesidir.”

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir