Navajolar İçin Adalet [Tex]

Doğan Egmont tarafından basılan Tex serisinin 25. sayısını almamışım. Daha sonraları, 26 sayılık bu serinin eksik sayılarını bulup tek tek aldım fakat bu sayıyı bulamamıştım. Şimdi çok şükür çok çeşitli mecralar var eksik parçaları bulabilmek için. Nihayet geçen hafta sipariş ettiğim sayı bugün elime ulaştı. Aslında internetten indirip okumuştum. Koleksiyonum tamamlanmış oldu.

Bu sayıda geçen sayıdan devam eden bir macera var. Aurelio Galleppini’nin çizdiği ve Claudio Nizzi’nin yazdığı maceranın son kısmında kendilerine kurulmuş olan bir tuzaktan kurtulan Tex ve Kit, tuzağı kuranları tek tek yakalıyorlar. Şebekenin esas amacının askerlere kötü ürünler satarak haksız kazanç elde etmek olduğu ortaya çıkıyor böylelikle. Yeni bir macera kitabın ortasından başlıyor. Yeni macera biraz daha ilginç. Bir papaz, askeri birliklere ulaşarak başından geçen ilginç bir olayı aktarır. Bir çatışmadan kurtulmuş olan bir Apaçi kendilerine sığınmıştır ve ölmek üzereyken papaza bir harita verir. Bu harita bir hazinenin yerini göstermektedir. Hazine, Apaçilerin arazisinde olduğu için ve Apaçi reisi Cochise, Tex’in can dostlarından olduğu için bu hazineyi bulup gerçek sahibine teslim etmek vazifesi Tex’e tevdi edilir. Acaba kazın ayağı gerçekten böyle mi?

Tex serisinin 378. sayısının orijinal adı Giustizia per i Navajos. Yeni macerada yazar değişmemiş fakat çizimler Fernando Fusco tarafından yapılmış. Türkçe çeviride yine Ay Barka adı var.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir