Kedilerin Dili [Spencer Holst]

Zebraların hikâyecisi Spencer Holst ile ne kadar geç tanıştım. Ama olsun. Böyle geç tanıştığım yazarlar, bana, daha keşfetmediğim yazarlar olduğunu düşündürüyor. Aramaya devam ediyorum böylelikle.

Spencer Holst, Edgar Allen Poe’nin manevi torunlarından birisi. Vonnegut’un manevi kardeşlerinden üstelik. Kafasının içindeki periler farklı farklı şeyler fısıldıyorlar böylelerinin kulaklarına. Fısıltıları kayda geçmiş olmaları da okuyucu için büyük mutluluk.

Bu kitap, hap gibi. 120 sayfacık bir şey. Hikâyeler var, hikâyecikler var. Baştan sonra, yüzümde bir tebessümle okudum hikâyeleri ve hikâyecikleri. Zebraları avlayıp yiyen bir Siyam kedisi, naaşı dünyanın yörüngesine oturmuş bir bilim insanı, kedilerin dilini öğrenmiş bir başka bilim insanı, kedileri avlayıp karnını doyuran bir fare aklımda hep kalacağını düşündüğüm kahramanları bu hikâyelerin.

Spencer Holst‘un Zebraların Hikâyecisi serisinin ilk kitabı bu: Kedilerin Dili. Elimde iki tane daha var bunlardan, sırasını bekleyen. Dedalus kitap tarafından basılmış, çevirisini Abdullah Başaran yapmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan