Bir Millet Uyanıyor [Hekimoğlu İsmail]

Bu kitabı ’98 senesinin Aralık ayında almışım. Baş tarafını biraz okumuş kenara bırakmıştım. Kısmet bugüneymiş. Kitapları alıp alıp bir kenara bırakıyorum. Üzerinden yıllar geçiyor, sonra okuyorum. Okuduğum kitapları kitaplığımda tutmuyorum buna rağmen kitaplığım dolu. Dolayısı ile çok eskiden aldığım ve hala okumadığım bir nice kitabım var. ’98 senesinde üniversiteye başlamıştım. İlk İstanbul’um, ilk Sultanahmet’im, ilk kitap fuarlarım. Hekimoğlu İsmail kitap imzalıyormuş. Ramazan ayında Sultanahmet’te kitap fuarı kuruluyormuş. Soluğu orada aldım akşamleyin. Hekimoğlu’nun başında hiç kitap imzalatan yok. Yorgun bir ifadeyle oturuyor. Yanına gittim kitabı uzattım. İsmimi sordu, yazıp imzaladı. Daha bir-iki ay evvel Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya imzalatmıştım kitap. Şimdi Hekimoğlu İsmail. Bu İstanbul bana iyi geliyordu.

Hekimoğlu İsmail

Hekimoğlu İsmail‘in köşe yazılarını okudum elime geçtikçe. Güzel ve farklı yazıyordu. Ben de aynen böyle düşünüyorum diyebiliyordum. Birkaç kitabını da okumuştum. Minyeli Abdullah vardı yazdığı meşhur, onu okumamıştım. Bir köşe yazısında eşyadan bahsediyordu. Evime çok eşya almadım diyordu. Eşimin şikâyet ettiği oldu ama eşyaların hamallığını yapmadım yıllarca diyordu. Çok hoşuma gitmişti, ben de eşya sevmiyordum. Yıllarca eşya hamallığı yapmamaya karar verdim o zaman.

Bir Millet Uyanıyor kitabı da köşe yazılarından derlenmiş bir kitap. Bazı yazılar biraz uzun, belki köşe yazısı değildir ama çoğu köşe yazısı. Uyanan bir millet de yok ortada. Ümit ettiği neyse onu yazmış. Müslüman toplumun nasıl yaşamasının gerektiğini, yaptığı hataları anlatmış. Müslüman toplumun ahlaken bozulması, Müslüman’ın para karşısındaki tutumu, ilim ve teknikte geri kalmışlığımız gibi birçok konudan bahsetmiş yazar. Bunu daha önce düşünmüştüm dediğim ya da hiç bu açıdan bakmamıştım dediğim yerler oldu. İslamiyet birken neden bu kadar değişik bakış açısı var sorusunu cevaplandırıyor mesela. Güneş bir ama her çiçek farklı diyor cevaben. Said Nursi’den bahseden birkaç yazısı var.

“Tüketim ekonomisi ihtiyacı sekizden seksene çıkarmış, herkse alamadığı şeyin fakiri olmuş. Eşyadan şeref alanlar zor duruma düşmüş. Eşyaya şeref verenlerin sayısı azalınca sanki güneşler batmış, insanların dünyası kararmış.”

“Sarhoşun meyhaneye, kumarbazın kumarhaneye, fasıkın günahlara gösterdiği sadakati, Müslümanlar İslamiyet’e gösterdiği gün, dünya dengeye gelecektir. “

“Eşyaya, arabaya, mobilyaya, villalara milyonlarca lira sarf edenlerin bozuk paralarla cenneti almaya kalkışması, hangi akıl ve hangi mantıkla izah edilebilir?”

“Her evde mutfağın, helanın bulunması mecburi… Amma kütüphane öyle değil: Kitap alsam da olur almasam da…”

“Dünya işlerinde aşağıdakilere, ahiret işlerinde de yukarıdakilere bakınız, aksini yapmayınız, helak olursunuz. Hadis meali, her Hadis gibi ne kadar kurtarıcı…”

“Birbirine itimat etmeyen Müslümanlar, faiz müessesesi olan bankalara itimat eder. “

“Bir kısım Müslümanlar “din işi, dünya işi” diye ayırım yapmakta, İslamiyet’te böyle şey yoktur. Müslüman’ın vazifesi, İslamiyet’i yaşamaktır. İslamiyet’i yaşayan bir insanın her hali ‘din işi’dir. “

“Avrupa kapitalizmi Protestan ahlakın tesirindedir. Türkiye’deki kapitalizmin ahlakı yoktur. “

“İktisat fakültelerinde İslam iktisadının yeri yok. Bu durumda vatandaş kapitalizmle, sosyalizmi seçmeye mecbur bırakılmıştır. Öz gitmiş kabuk kalmış. “

“Vefat eden kabre girmiyor, imtihana gidiyor, hayatın hesabını vermeye gidiyor, hayat sürekli, hayat devam ediyor.”

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

6 thoughts on “Bir Millet Uyanıyor [Hekimoğlu İsmail]

 1. abi tüketim ekonomisi kapitalizm filan derken fight clup geldi aklıma, hekimoğlu amca’da da bir tyler durden havası mı var ne?

  1. bağlantıyı kurmak için fight clup’u izlemek ya da okumak gerekiyor zannedersemm.. (utanmalı mıyım?)

 2. yok estağfurullah patron, utanılacaksa ben utanayım nası izletemedim bunca sene diye:) ama bence izle sen kendin yine de…

  bi de v for vendetta’yı izle istersen üzerine. natalie ablamızın gönlümün baş köşesinde bi yeri vardı zaten, iyice kuruldu bu filimle…

  1. film izleyemiyorum hocam ben, yoğunlaşamıyorum uzun süre bir şeyin üzerinde; çok methettiğim dizinin bile iki bölümünü anca izlemişimdir. yine de fırsat bulursan izleyeyim bu filmi.

   v for vendetta’yı cd dükkanım olduğu zamanlarda izlemiştim 🙂 kara filmler bunlar; bana daha ışıltılı şeyler lazım.

   “ucuz yalanlar söyle aldanmak istiyorum”
   demiş ya şair

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir