Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi [Cemal Süreya]

Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi kitabı önce ismiyle dikkatimi çekti sonra yazarıyla kendisini okuttu bana. Çocuk kitabı olarak basılmış fakat yazarının Cemal Süreya olması önemli bir farklılık katıyor. Bir şairin yazarkenki üslubu, kime yazdığından bağımsız olarak özgün bir okuma tadı vermeli okuruna diye düşündüm ve haklı çıktım. Şairin daha önce bir çocuk dergisinde yazdığı on iki tane yazıdan oluşuyor kitap, kısacık zaten. Önsözde dergiden kovulduğunu söylüyor Süreya, nedenini bilemiyorum belki Salah Birsel’in kitaplarından birinde çıkar.

12 farklı yazıda çocukların ufuklarına yeni şeyler kaymaya çalışmış yazar. Girişte ifade ettiği gibi, çocukların her şeyi anlayacağını, icabında enflasyondan bahsetse bile anlayacaklarını varsayarak sıvamış kollarını. Sonrasında derginin 12 sayısı için 12 birbirinden güzel yazı ortaya çıkmış. Merak uyandırmak ana hedeflerden birisi sanırım zira ben bile okurken bazı şeyleri merak ettim, şu kitabı ya da yazarı tanımıyorum, tanıyayım ya da oğlum tanısın diye aklımdan geçirdim.

Kitabın resimlerini Mustafa Delioğlu yapmış. Çocukken bayılarak okuduğum Serhat Yayınları’nın çocuk kitaplarının kapaklarında M. Delioğlu imzasını görürdüm, büyük ihtimal aynı kişidir diye geçirdim aklımdan.

Bu kısacık kitap için kısacık bir şeyler yazdım. Kitap kısacık fakat akıldan uzun süre çıkmayacak türde, her çocuk okumalı bence, okumazlarsa ne mi olur…

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir