Zalimlerin Ölümleri Üzerine [Lactanius]

Zalimlerin Ölümleri Üzerine adlı bu eser Roma İmpatarorluğu’nun bir döneminden bahsediyor. Aslında, kitabın yazılış niyeti bahsedilen dönemlerde Hıristiyanlara zulmeden Roma imparatorlarının nasıl da kötü bir şekilde öldüklerini anlatarak Tanrı’nın gazabını ispatlamakken bir anda tarih anlatısına dönüşüvermiş gibi.

Kitabın yazarı olan Lactantius 240 ila 320 yılları arasında yaşamış bir Hıristiyan. Hıristiyanların büyük zulümler gördüğü dönemlerdeki imparatorlardan bahsetmiş eserinde. Caesar Tiberius ile başlıyor liste. Hazreti İsa devrinin Roma imparatoru bu adam. Aziz Petrus’u katleden Neron’dan bahsediyor sonraki sayfalarda. Neron’u biliyorsunuz, Roma yanarken lir çaldığı söylenen imparator kendisi. İntihar etmeye sürüklenmiş bu imparator da.  Okların bir sonraki hedefi Domatianus olmuş. Bu imparator da Hıristiyanlara zulmettiği için düşmanlarına esir düşmüş. Yüz elli yıl kadar ileri giden yazar Decius’tan bahsetmiş. Bu da zalim bir imparator olduğu için savaşta öldürülerek Tanrı’nın gazabına uğramış. Decius savaş alanında ölen ilk Roma imparatoruyken ondan sonra gelen ve yine zalim olan Valerianus savaşta esir düşen ilk Roma imparatoru olmuş. Yazar bunlardan bahsettikten sonra kendi döneminin siyasi olaylarından uzun uzun bahsetmiş.

Zalimlerin Ölümleri Üzerine adlı bu eseri Tuğçe Ünver adlı bir akademisyen doktora tezi için çevirmiş ve tezinin bölümlerini oluştururken bu çeviriden faydalanmış. Kitabın ilk 62 sayfası giriş bölümünü oluşturuyor. Giriş bölümünde eserden, yazardan ve eserin öneminden bahsedilmiş. 150 sayfalık bu eseri Doğu Batı yayınları basmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir