Yeni TÜİK Başkanı Malatyalı

Veri toplama ve analiz etmenin önemi günümüz dünyasında giderek artmaktadır. Ülkemizde veri toplama ve analizi gerektiği ölçüde önemsenmiyor fakat gelişmiş ülkelerde veri analizi siyasetten ticarete kadar hemen her alanda önemli bir enstrüman olarak kullanılıyor. Şirketler, topladıkları ve satın aldıkları verileri kullanarak uzun vadeli stratejilerini belirliyor, siyasi oluşumlar politikalarını ellerindeki verilere göre belirliyor. 

Ülkemizde veri toplama ve yayınlama hususunda en önemli kurum olan TÜİK, son zamanlarda tartışma konusu edilmiş olsa da veri toplama ve yayınlama konusunda gayet güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Bu köşeden sizlerle birçok TÜİK verisini paylaşmış, düşüncelerimi iletmişimdir. Bunların arasında tarım ve hayvancılıkla ilgili istatistikler, kredi kartı harcamalarının ne durumda olduğuyla ilgili sayısal veriler, bazı konuların Malatya özelindeki sayısal değerleri gibi birçok farklı araştırmayı sayabilirim. Nihayetinde, TÜİK, sadece enflasyonu hesaplamakla uğraşan bir kurum değil. Ülkedeki okuryazar oranından hastane sayısına, canlı hayvan varlığından turist sayılarına kadar sayısal anlamda hemen her konuda çalışmalar yapan bir kuruluş. 

Yeni TÜİK başkanımızın Malatyalı oluşu bu kurumu daha da önemli bir hale getirdi artık. 1981 yılında Malatya’da doğan Erhan Çetinkaya ilk-orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde Endüstri mühendisliği tahsil etmiş, yüksek lisansını Amerika’da tamamlamış ve önemli kurumlarda, önemli pozisyonlarda çalışmış başarılı bir bürokrat. Hemşehrilerimizin sanatta, siyasette, ticarette olduğu kadar devlet kademelerinde de bir yerlere geliyor olması, güzel memleketimize katkılar sunuyor olması bizim açımızdan gurur verici bir durum. Kültürde, sanatta, siyasette ve bürokraside ne kadar çok hemşehrimiz olursa o kadar fazla gurur duyarız, göğsümüz kabarır. 

Erhan Çetinkaya, gerek almış olduğu eğitimin kalitesiyle, gerekse şimdiye kadar çalıştığı ve emek verdiği kurum ve kuruluşlardan edindiği tecrübeyle, başına geldiği ve geleceği kurumları hakkıyla idare edebilecek bir isim. Eminim ki TÜİK’te de bundan sonra çalışacağı yerlerde de güzel hizmetlerde bulunacak, genç bir isim olarak çağın gereklerini de işlerine yansıtacaktır. Böyle genç ve başarılı isimlerin bürokraside kritik pozisyonlara gelmeleri sunacakları katkı açısından önem taşımaktadır. 

Bugün TÜİK başkanı olmak zor. Enflasyon verileri açısından TÜİK’in açıklayacağı rakamlar ne olursa olsun doğru bulan ve bulmayanlar olacak. Enflasyonu hesaplama yöntemi teknik bir konu. Gerçek enflasyonu bulmak gerçekten çok zor. Geçtiğimiz aylarda açıklanan enflasyon oranları piyasadaki anormal fiyat artışlarını açıklayıcı değildi. Şimdi yeni TÜİK başkanı yine bu enflasyon oranları ile gündem olacak. Açıklanan oranlar ne olursa olsun mutlu olmayacak kesimler olacak. Bu zorluklar Erhan Çetinkaya’nın göğüsleyeceği ilk problemler olacak ki umalım kazasız belasız atlatır bu problemleri. 

Sonuç olarak yeni bir pozisyona gelen genç ve başarılı bir isim için Malatyalı olsun ya da olmasın başarılar dilememiz gerekir. İnşallah sevgili Çetinkaya görevini hakkıyla yerine getirir, baş başa kalacağı sorunları uygun bir şekilde çözümler ve başında olduğu kurumun tüm birimlerine ve istatistiklerine yeni bir vizyon kazandırır. Böylelikle zaman içerisinde kazanacağı başarılara biz de mutlu olur, Malatyalı olarak gurur duyarız. 

3 Şubat 2022 Net Haber yazım

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir