Yargıç Maddox [TEX]

Çok güzel bir Tex macerası daha. Bu elimdeki tek cilt bir maceranın sonu, bir tam macera ve bir yeni maceranın başlangıcı kısımlarını içeriyor. Çizgi Düşleri’in 9. cildi 185 ve 186. klasik seri sayılarından oluşuyor. Geçen sayıda Tex, yalnız başına bir suçluyu yakalamak için yola çıkmış, türlü badireler atlattıktan sonra yakaladığı suçluyu kanun önüne çıkaramadan kanunsuz bir şerif tarafından darp edilmiş, suçlu elinden alınmıştı. Bu sayının hemen başında Tex, başına gelenlerin intikamını almak için şerifin ve şerifin adına çalıştığı Yargıç Maddox’un peşine düşüyor. Il guidice Maddox adlı bu macera Tex Willer’i Tutuklayın diye başlayan başka bir maceraya bağlanıyor. Heyecanla okuduğum bu macerayla ilgili Orhan Berent de önsözde bir şeyler anlatmış. Kitabı bitirdikten sonra okuyun demiş, ben de uslu çocuklar gibi söz dinledim ve kitabı bitirene kadar Orhan abinin yazdıklarına bakmadım. Orhan abi yazısında diğer çizgi romanlardaki kılık değiştirme ustalarından bahsetmiş. Bu macerada da Tex ve arkadaşları bir kılık değiştirme ustasının peşinden koşturuyorlar. Doludizgin, soluk soluğa bir macera.

Gianluigi Bonelli’nin yazdığı, Guglielmo Letteri’nin resimlediği bu maceranın ardından 186. sayı geliyor: Yüz Çehreli Adam ya da orijinal adıyla L’uomo dai cento volti. Bu macera başladığı gibi hızlıca sona erdikten sonra maden ocaklarında geçeceği anlaşılan yine gizemli bir macera başlıyor. Little Rock. Baba Bonelli’nin yazdığı bu macerayı bu defa Erio Nicolo resimlemiş.

Ortadaki tam macera oldukça eğlenceliydi. Tex ve arkadaşlarının takipleri, filme alınacak cinsten bir öyküydü, belki de kısmen alınmıştır. 224 sayfalık bu ciltte yine isimler aynı: İlker Özer, Zeynep Akkuş, Murat Sevgikuranlar, Hakan Aysal.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.