Yarasa [Jo Nesbo]

Yarasa, hikâyede geçen ve Avustralya mitolojisinin öğesi olan varlıklardan sadece bir tanesi. Kangurulardan kokaburraya; iguanadan kara yılana kadar Avustralya kıtasında mebzul miktarda bulunan ve efsanelere konu olmuş çeşitli canlıların öyküleri yer almış kitabın içerisinde. Jo Nesbo, Harry Hole serisini deplasmanda başlatmış. Norveçli polis Avustralya’da işlenen bir cinayetin peşine düşüyor.

Harry Hole, henüz 32 yaşında bu kitapta. 2000 yılına henüz ulaşılmamış. ’98, ’99 filan olmalı tarih. Kendisi aslında bir alkolik fakat alkollü araç kullandığı bir kovalamaca esnasında yanında oturan meslektaşının ölümüne sebep olduğu için vicdan azabıyla bırakmış alkolü. Bir de Kristin vakası var. Lise yıllarında, en iyi arkadaşının kız arkadaşı olan Kristin’e âşık olur Harry. Sonrasında, ahlaksız yaftası yeme pahasına Kristin’le ilişki kurmayı başarır. Uzun yıllar sürecek olan bu ilişkinin sona ermiş olması belki de onu alkolün kucağına atıyor. Kim bilir. Belki de ilerleyen maceralarda bundan da bahsedecek yazar.

Polisiye maceralar, seri katiller üzerine kurulu romanlardır diyebilir miyiz? Birden fazla cinayet olmasa nasıl bir teknikle yazılabilir ki roman? Dolayısı ile Jo Nesbo’nun tüm Harry Hole serisinin seri katil yakalama üzerine kurulu olduğunu varsayabiliriz.

Polisiye alanında çok başarılı bir yazar olduğunu düşündüğüm Jo Nesbo’nun daha önce birkaç romanını okudum fakat seriyi baştan sona okumadım. Şimdi fırsatım varken ilk kitaptan başlayayım dedim ve karşıma Yarasa çıktı. Yarasa, Harry Hole’un Avustralya’da yaşadığı bir macera, yukarıda da söylemiştim. Norveçli bir genç kız, Avustralya’da katledilmiştir ve Norveç hükumeti hadiseye kayıtsız kalmamak için dedektifimizi bu ülke/kıtaya yollar.

Avustralya, dedektifi kendi iç dinamikleriyle karşılar. Aborjin beyaz çatışması Aborjinlerin binlerce yıllık kültürlerini tam olarak yıkmamış olsa da süründürmektedir. Bugün, bu romanın yazılmasından çeyrek yüzyıla yakın zaman geçtiğine göre daha da fazla süründürmektedir sanırım. Andrew Kensington adlı bir dedektif, yarı Aborjin, yarı hippi, yarı boksör bir adam Harry Hole’e araştırmasına destek sunarken tüm bu çatışmayı da gözler önüne serecek detaylar vermektedir.

387 sayfalık bu güzel polisiye her şeyi dozunda vererek okuyucuyu sıkmayan bir eser. Bazı başka polisiyeler gibi aşırı edebiyat, aşırı bilgi, aşırı ayrıntı ve hatta aşırı heyecan yok. Hepsi dozunda. Can Yapalak tarafından çevrilen kitabı Doğan Kitap basmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir