Yapsaydın Faşistleri

Şimdiye kadar saydığım faşizan kitle arasında en kalabalık olanı da budur. Adından belli olduğu gibi, bunların sık kullandığı kelime “yapsaydın”. Karşıdakinin hayatına yön vermek için dünyaya gelmiştir sanki hazret. Kim olursa olsun muhatabı, hemen başlar akıl öğretmeye. Hem de gelecek zamanla ilgili değil, geçmişle ilgili.

Kafanızda hemen canlandı değil mi? Hepimizin etrafında üçer beşer var böylesi tiplerden. Sizinle iletişimi çoğunlukla size “yapsaydın, yapmasaydın, deseydin, yürüseydin, otursaydın, konuşmasaydın, uçsaydın, ışınlansaydın…” üzerine kuruludur. Bunlara bir şey anlatılmaz, dert paylaşılmaz; bunlardan fayda beklenmez.

Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur derler. Toplumumuzdaki yapsaydın faşistleri araba devrildikten sonra ortaya çıkarlar. Sizin arabayı devirene kadarki sürecinizdeki tüm hatalarınızı yüzünüze vururlar. Hâlbuki hiçbirinin araba sürme deneyimi olmamıştır o güne kadar. Ancak konuşmayı bilirler, o da boş konuşma. Size nasihat ettiklerini varsayarlar fakat bu ‘yapsaydın’ların nasihat olmadığını bilmezler. Gerçek nasihat, karşıdakinin iyiliği için edilir. Araba devrilmeden önce yol göstermektir nasihat etmek. Kötü giden bir şeyi görüp de zarar görecek olanları uyarmaktır nasihat etmek. Her şey bittikten sonraki yol göstermeler anlamsızdır, boşboğazlıktan başka bir şey değildir.

Yapsaydın faşistleri, kendi akıllarını çok beğenen tiplerdir. Karşıdakinin sabır ve saygısından beslenirler. Bunları dinlerken sabrettiğiniz ve saygı gösterdiğiniz sürece size bir şeyler anlatarak tatmin olurlar. “Benim aklım bana yetiyor, sen kendi işine bak,” diyerek başınızdan savmadığınız sürece de kendilerini fasulya gibi nimetten sayarlar. Böyle demekten çekinmemek lazım zira bu tipler akıl vermekten usanmazlar. Gerçekte yoğunlaşmış oldukları şey kendi tatminleri olduğundan, sizi bırakıp başkalarının sabrının gölgesine sığınacaklardır. Korkmayın, kovalayın.

Yapsaydın faşisti ile irtibatlarınızın hemen hepsi sizin davranışlarınızla ilgilidir. Yapsaydın faşisti ile bir yerde buluştuğunuzu varsayalım. İlk sorusu, buluşma yerine nasıl geldiğinizle ilgilidir. Yürüyerek geldiyseniz neden otomobille gelmediğinizi, otomobille geldiyseniz neden otobüsle gelmediğinizi eleştirirler. Diyalog şu şekilde gelişir: “Ne ile geldin?”, “Yürüyerek”, “Otobüsle gelseydin ya?”. Ertesi buluşmaya otobüsle gidin: “Otobüsle geldim”, “Neden yürümedin sanki hava güzeldi”. Bu böyle sürer gider. Size akıl vermek için dünyaya gelmiştir ve şartlar ne olursa olsun o aklı verecektir. Ağzınızla kuş tutsanız neden elinizi kullanmadığınızı soracaktır bu tip. Ben burada basit bir örnek verdim, sizler örnekleri kendi çevrenizdekileri düşünerek çoğaltabilirsiniz.

Faşizanlığın, kendi düşüncesini karşıdakine dayatmanın ilkel örneklerinden birisini oluşturan yapsaydın faşistleri uzun dönemli etkileri ve kalabalık oluşları açısından bakıldığında en tehlikeli faşist tiplerinden birisidir. Allah maruziyetlerinden muhafaza buyursun.

6 Şubat 2020 – Nethaber Gazetesi

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir