Yapay Et Yiyeceksiniz

Laboratuvar ortamında et üretilmesi projesi tamamlandı. Sofralarımızın temel besinlerinden olan et, artık fabrikada üretilebilecek bir şey. Şimdi sıra geldi müşteri bulmaya. 

Kapitalizmin böyledir adımları. Önce malı bulur, ardından pazarlayacak enayi bir kitle. Kitleyi de pazarlama enstrümanları ile yönlendirme yaparak oluşturur. Az dokunulmuş, nispeten bakir bir alan et ve et ürünleri. Oyun kurucular tüm pazarı ve etkileşimlerini hesaplamış olmalı. Dünyadaki et tüketiminden meralara, yok olacak iş alanlarından bunların yerine yeni olarak konulacak şeylere kadar her şey hesaplanmıştır. Tüm bunlar yok edilecek ve yerine yapay et üreten fabrikalar kurulacak. Bunu o kadar yavaş yapacaklar ki, kimse farkına bile varmayacak. On-on beş sene sonra bir de bakacaksınız ki, sofranızın temel besini fabrikasyon et olmuş. 

İnsanoğlunun ne kadar kolay yönlendirilebileceğini pandemi döneminde çok güzel bir şekilde gördük. Bahar günü, açık havada maske taktırdılar bize. Bugün dahi yollarda maske takmış insanlar görüyoruz. İnsan, çok hızlı bir şekilde bir fikre fanatizm derecesinde saplanabiliyor. Yeter ki doğru kanalları kullanın. Bir şeye saplantılı bir şekilde inanırsa başkalarını da inandırmak için şiddet dâhil her türlü yolu deneyebiliyor. Tek yapmanız gereken o doğru metodu bulmak. 

Şimdi atılacak adımları sıralayayım. Önce, et tüketiminin doğaya zarar verdiği yalanını yayacaklar. Yapay et ve böcek güzellemelerini daha çok göreceksiniz medyada ve sosyal medyada. Çok ünlü isimler, sosyal medya fenomenleri, sanatçılar dikkat çekecekler et tüketiminin ne kadar kötü olduğuna. Hayvan hakları aktivistleri başka bir yoldan inecekler sahaya: “Koyunlar, kuzular da hayvan, nasıl bir vicdanla yiyorsunuz” diyecekler. Etin zararları çok konuşulacak, birçok hastalığın altında yatan temel nedenin et tüketimi olduğundan bahsedecekler. Sonrasında “deli dana” benzeri hastalıklar yayılacak ve itlaflar başlayacak. Psikolojik altyapısı hazırlanmış olan kitle bu sefer de yokluktan dolayı yapay ete mecbur bırakılacak. Büyük hayvan itlafları sonucu kırsal kesimde hayvan varlığı yok olma seviyelerine gelecek. 

Tüm bunların ardından gerçek kırmızı et, sadece zenginlerin ve meraklıların tüketeceği bir şeye dönüşecek belki de kaçak bir besin haline gelecek. Çok paranız varsa, yasakları delip gerçek et yiyebileceksiniz, yoksa yapay ete talim. 

Kapitalizmin böyledir adımları. Önce bir ürün bulurlar, ardından o ürüne sizi mecbur bırakırlar. Bana inanmayan, bugün olmazsa olmaz denen ve fakat on, yirmi, otuz yıl önce hayatımızda yeri olmayan ürünlere bir baksın. Yapay et de yakın bir gelecekte hayatımızın olmazsa olmazı olacak. O gün kanser hastalığı birkaç katına çıkmış olacak ama kimin umurunda. Yeter ki sermaye sahipleri daha fazla para kazansın, yeter ki insanlar uyanmasın.  

10 Ekim 2020 Net Haber yazım

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir