Yangını Kim Çıkardı?

Gündemimizi meşgul eden orman yangınları herkesin yüreğini yakan olaylara sahne oldu. Hayatını kaybedenlere mi yanalım yok olan orman varlığımıza mı bilemedik. Tarımsal kayıpların lafını bile etmiyorum. Allah milletimizi bu türlü felaketlerden korusun, benzerlerini yaşatmasın. 

Uluslararası medyada bizdeki yangınla alakalı çıkan haberlere göz gezdirdim. Yangınla ilgili haberler var fakat yangını kimin çıkardığı ile ilgili bir haber yok. Bizim medyada da çok fazla dillendirilmiyor fakat sokaktaki çocuğu çevirseniz size yangını PKK’nın çıkardığını söyler. Aynı anda birkaç yerde birden çıkan yangınların sabotaj olmadığını düşünmek saflık olur. Bunu dile getirmeyip sadece halkın konuşmasına bırakmak ise toplumsal barışın zedelenmesine sebep olabilir. Medya bu sabotajların eli kanlı terör örgütü tarafından çıkarılmış olduğunu insanlara anlatmalı ve PKK’nın her zaman kendisine destek bulduğu zemini ile bağlantısını kesmek-azaltmak için kullanmalı. 

Yangını çıkaranların amacı toplumsal barışın ve kardeşliğin bozulması, memlekette bir Türk-Kürt geriliminin yaşanması. Bunu yapmak için her türlü vahşeti şimdiye kadar uyguladıkları gibi şimdi de şekil değiştirerek uygulamaya devam ediyorlar. Bu türlü vahşiliklerin amacına ulaşmaması için hepimize görev düşüyor. Medyaya görev düşüyor ki yangınları kimin çıkardığını halka anlatsın fakat bu sabotajların kardeşliğimize halel getirmemesi için tetikte olmamızı da öğütlesin. Memleket sathında idarecilerimizin de aynı şekilde toplumu ikaz edici söylemlerle kötü niyetlilerin amaçlarına ulaşmaması için çaba göstermeleri gerekiyor. Uluslararası medyaya da bu yangınların kimin tarafından ve ne amaçla çıkarıldığına dair bilgilendirmeler yapmak gerekiyor. 

Uluslararası platformlarda ülkemizin imajı çok iyi değil. Yıllardır PKK tarafından bozulan huzurumuzun yurt dışındaki yansıması Kürt gerillaların özgürlük hareketleri olarak gerçekleşiyor. Buranın gerçeklerini bilmeyenler, PKK’nın nasıl eli kanlı bir terör örgütü olduğunu müşahede etmeyenler için bu normal bir durum. Suç, kendini iyi bir şekilde anlatamayanlardadır. Dolayısı ile yangınların kimin tarafından çıkarıldığının doğru bir şekilde anlatılması gerekiyor ki kimin özgürlük savaşçısı, kimin mağdur, kimin zalim olduğu daha iyi bir şekilde anlaşılabilsin. 

Orman yangınlarının daha beter yangınlara sebep olmaması için hem ülke içinde sabotajcıların amaçlarına ulaşmaması için tedbirler alınmalı hem de uluslararası platformlarda yayınlar yaparak mağdurun kim zalimin kim olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda hem diplomatlarımıza hem medyamıza hem de halkımıza önemli görevler düşüyor. İtidali elden bırakmamak, kardeşliğin bozulması yönündeki davranışların önüne geçmek atılacak ilk adımdır. 

Yangınların bırakacağı hasar konusunda da çok üzülmeyin zira ormanlar kendilerini binlerce yıldır yeniledikleri gibi yenilemeye devam edecektir. Yine de biz tabiata saygılı olmaya, ağaç dikmeye ve yetiştirmeye her şeyden önce doğaya saygılı bireyler yetiştirmeye devam edelim. 

2 Ağustos 2021 Net Haber yazım

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan