Yabancı [Albert Camus]

Yabancı’yı ilk okuyuşumda pek bir şey anlamamıştım. Okuduğum günün gecesinde uykumdan ağlayarak uyandığımı hatırlarım. O zamanlar kitaptaki rahip ya da sorgu hâkimine benziyordum belki de. Adama acımıştım içimden demek ki. Şimdi şunu anlıyorum, kitapların üzerine de yaş konulsa olurmuş. Otuz ve üzeri, yirmi ve üzeri veya altı filan diye okuma çağları belirtilmeli. Yabancı yirmi yaşında okunacak bir kitap değil.

Kitap, anlamsızlık üzerine kurulmuş. Yaşadığı hayata mana veremeyen bir kahraman ve etrafında gelişen olaylar. Olsa da olur olmasa da, yapsa da olur yapmasa da. Üzüntü mü? Neden? Sevgi duygusundan bahsediliyor, bir anlamı var mı? Peki ya ölüm…

“Başkalarından önce ölecektim, su götürür yanı yoktu bunun. Ama herkes bilir ki, hayat yaşamaya değmez. Aslına bakarsanız, insan ha otuzunda ölmüş ha yetmişinde, pek önemli değildi. Çünkü her iki halde de, pek doğal ki, başka erkekler de, başka kadınlar da yaşayacaklardı, hem de binlerce yıl. Sözün kısası, hiçbir şey böylesine açık değildi. Şimdi de olsa, yirmi yıl sonra da olsa yine bendim ölecek olan. Şu anda beni bu düşüncemde biraz üzen şey, yirmi yıl daha yaşamayı düşünürken, yüreğimin korkunç derecede hoplamasıydı. Ama onu bastırmak için, yirmi yıl sonra yine o gün gelip çattığı zaman, düşüncelerimin ne olacağını hayal etmek yetiyordu. Değil mi ki insan ölecekti, öyleyse bunun ne zaman ve nasıl olacağı pek önemli değildi. O halde (işin asıl güç yanı bu ‘o halde’ sözcüğünün ifade ettiği anlamı gözden kaçırmamaktı), evet o halde af dilekçemin kabul edilmemesine boyun eğmeliydim.”

Hayatın anlamsızlığı üzerine yazılmış olan bu kısacık roman Albert Camus’un en bilinen eseridir. Toplumu oluşturan düşüncelere kayıtsızlıkla bakan Meursault; etrafında cereyan edem tüm olaylara, tüm insanlara, tüm düşüncelere karşı ne kabullenen ne de isyan eden bir tavır takınmaktadır. Onun için her şey anlamsızdır. 123 sayfalık bu eser Can Yayınları tarafından basılmış. Vedat Günyol Türkçemize kazandırmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir