Trene Saldırı [TEX]

Harika bir Tex macerası daha. Trene Saldırı ve Beşinci Adam adlı iki sayının birleşiminden oluşan Çizgili Düşler Klasik Serisinin 6. kitabı geçen sayıda sonuna yaklaşan Araplarla mücadele macerasının sonu ile başlıyor. Arapların işini temize havale eden kahramanlarımız bir tren soygununun sırrını çözmek için kolları sıvıyorlar hemen sonrasında. Askerlerin maaşlarını taşıyan trenin beş haydut tarafından soyulduğu bu sayının adı Assalto al Treno. Orijinal serinin 179. sayısı Tex ve Kit’in bu polisiye macerası ile 180. sayıya bağlanıyor. Beşinci Adam adlı sayının orijinal adı Il Quinto Uomo. Her iki sayının da yazarı Gianluigi Bonelli, çizer ise Giovanni Ticci.

Tren soygunu macerası sona erdikten sonra kanunsuz bir kasabanın kötülükten temizlenmesi için ikna ediliyor Tex ve Kit. Bu kasabaya gider gitmez farklı isimlerle tüm yasa dışı işlere el atıyorlar fakat sayı burada sona eriyor. Yeni maceranın çizeri değişmiş ve bu kendini belli eden bir durum. Çizer ismi olarak Galleppini ve Muzzi isimleri geçiyor, yazan yine baba Bonelli.

Orhan Berent abimizin önsözdeki yazısında bu cildin çekirdeğini oluşturan tren soygunu macerasının Ceylan Yayınları tarafından yayınlanan seride 52, 53 ve 54. sayılara tekabül ettiğinden bahsediyor. Ceylan Yayınları serisinin bir kısmını bulup almıştım vaktiyle fakat elimde bulunan sayılar az ve birbirinden bağımsız olduğu için çok tat alamamıştım. Yine de koleksiyonumda bulundukları için mutluyum. Üniversite öğrencisiyken Beyazıt meydanında bir yer tezganından almıştım.

224 sayfalık bu 6. ciltte de çeviri Zeynep Akkuş, görsel uygulama Hakan Aysal, yayın editörü Murat Sevgikuranlar.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir