Trafik Kuralları Kişiden Kişiye Değişiyor

Malatya şehir trafiği her geçen gün kuralsızlıklar yüzünden kötüye gidiyor. Kuralsızlıktan daha kötü bir şey varsa o da kuralların olup geçerliliğinin kişiden kişiye değişmesidir. Trafikte, uygulanabilirlik sıkıntısı çeken kurallar var. Örnek vermek gerekirse trafik kurallarının minibüs şoförleri için gereçli olmaması. Bu şehrin trafiğinde yarım saat dolaşan birisi kurallar konusunda bağımsız olan bir zümrenin varlığını müşahede edecektir. 

Eve giderken her gün beklediğim bir kırmızı ışık var. Fahri Kayahan Bulvarı’nın tam orta noktası. Bu kavşakta minibüslerin beklediklerine şahit olmadım. Kendilerine ve herkese kırmızı ışık yanarken bekleyen arabaların sağından geçer, güvenlik nedeniyle oluşmuş iki saniyelik boşluktan istifade ederek kuralı ihlal ederler. Her gün ve her saatte bunu görmek mümkün. Normal bir sürücü yanlışlıkla kırmızı ışıkta geçse ertesi gün evine ceza makbuzu gelir. Bunlar, sürekli araç kullanmanın tecrübesinden kaynaklanan bir rahatlıkla kuralları ihlal ediyorlar. Ne zaman ve nerede ceza yazıldığını öğrenmiş, ona göre davranıyor olabilirler. Nihayetinde ihlal edilen bir kural var. 

Yasak girişler, yasak dönüşler kimi araç için serbest. Kendileri için ayrılmış ceplere girmeyen otobüslerin arkasında ister istemez kuyruklar oluşuyor. Ona sorarsan kendince haklı. Fakat kurallar kişilere göre oluşmuyor ki, o beklemesin diye ben ve benim gibi onlarca insan bekliyor. Senin için durak oluşturulmuş, yanaşıp indireceksin, on saniye kazanacaksın diye aksattığın trafik başkalarına çok daha fazlaya mal oluyor. 

Belediye araçlarından kurum araçlarına kadar geçerli başka bir kuralsızlık silsilesi var. Belediye araçlarının yüksek süratlerle bir yerden bir yere gittiğini görünce “işte denetimsizlik” diyorum içimden. Babasının arabası olsa böyle kullanmayacak, çukurdan kasisten kaçacak ama belediye arabası olduğu için çevre yolunda yarışacak rakip arıyor. Polis arabaları, ambulanslar, eğer göreve gitmiyorlarsa, aceleleri yoksa kuralları ihlal edemezler. Fakat bakıyorsun bir acelesi yokken göstere göstere kuralı ihlal edip devam ediyorlar.

Toplumsal yaşam kurallar üzerine kuruludur. Trafik, toplumsal hayatın yansımalarından bir tanesidir. Bizim şehrimizde, kuralların işlerliği hakikaten yaşam kalitemizi düşürüyor ve uzun vadede daha da düşürecek gibi duruyor. Kuralların kişiden kişiye ve gruptan gruba uygulanabilir olduğu bir düzlemde toplumsal adaletten ve huzurdan bahsedebilmemiz mümkün değildir. Malatya özelinde trafik kurallarının uygulanması hususunda paydaşlara önemli işler düşüyor. Kuralların herkes için işler olabilmesi için emniyet yetkilileri hem çaba göstermeli hem de örnek olmalılar. Belediyeler ise kendilerine ait araçların kurallara uyması noktasında sıkı denetimler getirerek şehirde yaşayanların rahatları için bir şeyler yapma misyonlarına uygun hareket etmeliler. 

9 Aralık 2021 Net Haber yazım

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.