Tabiat Haklıdır [Maurice Messegue]

Maurice Messegue Fransız bir biktibilimci. Babasından devralmış mesleğini ve uzun yıllar boyunca bitkilerle tedavi alanında uzmanlaşmış. Bitkilerle tedavi ile ilgili bir dizi de kitap yayınlamış. Elimdeki Tabiat Haklıdır, bunlardan bir tanesi. Yazarın 96 yaşına kadar yaşamış olması tek başına bir done değil elbet haklılığıyla ilgili fakat kitabı da okuduktan sonra sağlıklı bir hayat yaşadığını varsaymamak elde değil.

On bölümden oluşan kitabın her bir bölümü ayrı değer taşıyor bana göre, bilhassa yazarın “Gönlümce bir dünya düzeni” başlığını verdiği onuncu ve son bölüm. Bu bölümde yazar yazdıklarını hepsini toparlamış ve insanların nasıl yaşamalarıyla ilgili bir manifesto sunmuş okuyucuya. Yemekten duaya kadar, kaliteli bir yaşam için yapılması gerekenleri listelemiş.

İlk üç bölümde dünyanın gittiği yeri anlatarak karamsar bir tablo çizen yazarın 70’li yıllarda bunları yazmış olması da tablonun ürkütücülüğünü artırıyor. Bu tabloya bakılırsa, 2020’li yıllarda bizim bitki diye yediklerimiz zehirden başka bir şey olamaz. Sağlıklı bir ömür sürmek istiyorsak ancak ve ancak kendimiz gidip şehirden ve zehirden uzakta bir bahçe işleyip kendi üretimimizi yiyeceğiz. Başka yol yok. Kitabın dördüncü bölümünde vücuda en faydalı olan sebze ve meyveleri anlatan yazarın listesinin en başında tabi ki sarmısak ve soğan var. Beşinci bölümdeki otlar listesinin başında da maydanoz ve kekiğin olması tesadüf değil. Altıncı bölüm organların hastalıkları ve tedavi yollarına ayrılmış. Karaciğer, mide, bağırsak diye başlayarak tüm vücut fonksiyonlarına değinmiş yazarımız. Yedinci bölüm güzellik kürlerine, sekizinci bölümse gıdalara ayrılmış. Dokuzuncu bölümde kendince yemek tarifleri veren Messegue son bölümde de dediğim gibi manifestosunu yayınlamış.

Bu güzel eserin e yayınları tarafından yayımlanma yılı 1997 olsa da basımı 70’lerin başında olmuş. Maurice Messegue’nin 250 sayfalık bu güzel eserini dilimize Sefa M. Yurdanur kazandırmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir