Son Av [Jean-Christophe Grange]

Almanya’nın, başkenti Stuttgart olan Baden-Württemberg eyaleti Fransa toprakları ile komşudur. Sınırı Ren nehri belirler. Sürek avının Almanya’da 1950’den beri yasak olması av meraklılarını Ren Nehri’ni geçerek av meraklarını burada gidermeye yönlendirir. Böyle bir av, aristokrat Geyersberg ailesinin en önemli kişisinin, Kont Jürgen von Geyersberg’in ölümüyle sonuçlanır. Üstelik bu ölüm bir kaza değil, vahşi bir cinayettir.

Son Av

“Niémans bu tür kesin inançların yanlış olduğunu ve bunun tersinin de doğru olmadığını biliyordu”

Cinayet Fransa topraklarında gerçekleştiği için Fransız polisler görevlendirilir araştırma için. Fransız müfettiş Pierre Niemans ile yardımcısı Ivana Bogdoviç, sınırın diğer tarafından Alman komiser Fabian Kleinart’la birlikte cinayeti soruşturmaya başlarlar. Alman aristokrasisinin günümüzdeki örneklerini oluşturan Geyesberg ailesi bir sanayi imparatorluğu kurmuş olmakla birlikte aile fertlerinin av merakıyla da nam salmışlardır. Bunun için özel bir orman alanına dahi sahiplerdir. Jürgen’in kızkardeşi Laura, sakat ve çocuksuz amca Franz, daha önce ölen diğer amcanın çocukları Max ve Udo ailenin diğer fertleridir. Sakat amca hariç hepsi de av meraklısıdır. Özellikle yakından avlanma şekli olan “pirsch” ailenin en meraklı olduğu av türüdür.

“Bir anda polis, bu ifadede bir aristokratın halka, toplumun aşağı tabakalarına, onlara değer katacak ne bir atası ne de arması olan normal insanlara karşı duyduğu tiksintiyi suçüstü yakaladı.”

Jean-Christophe Grange, yeni kitabı yayınlandığı zaman beni heyecanlandıran bir yazar ve hiç hayal kırıklığına uğramadım. Kitabın temel konusunun dışında da birçok mesele hakkında aydınlatıcı bilgi sunan bir yazar. Bu kitapta “av” konusunda bilgi vermekle birlikte Nazi’lerin içerisinde bulunan aşırı bir kolun vahşetlerini de anlatmış. Ayrıca Alman aristokrasisi, halk kesimleri ile elit kesimler arasındaki gerilime de şöyle bir değinmiş.

“Geçmiş yeniden yüzeye çıkınca ataların sorgulamanın zamanı gelmiş demektir.”

Yazarın diğer kitaplarına nazaran, heyecan sürekli dorukta olmasa da güzel bir kitap Son Av. Bu kitapta Avrupa ormanlarının havasını alacak, buradaki Fransız-Alman karışımını ve bazı çingene topluluklarını göreceksiniz. 300 sayfalık nispeten kısa bir kitap Tankut Gökçe tarafından dilimize kazandırılmış ve Doğan Kitap tarafından basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir