Şibumi [Trevanian]

Polisiye-Casusluk türü romanlar bir bilim dalı olsa eminim Trevanian en azından Nikola Tesla kadar ünlü olurdu. Kim olduğu bilinmeyen, takma isimle kitaplarını çıkaran bu yazarın kimliği öldüğü zaman anlaşıldı. Bundan bir kaç sene evvel bir gazetede Trevanian’ın öldüğünü okumuştum. Amerika’da bir üniversitede profesörmüş meğersem. Japonya’da doğmuş. Gerçek adı Rodney William Whitaker.

Rodney William Whitaker
Rodney William Whitaker

Şibumi yazarın en bilinen kitabı. Diğer bütün kitaplarını okudum, hakikaten de en güzeli bu diyebilirim. Japonların GO adlı oyununu bilenler ayrı bir haz alırlar muhakkak okurken. Zira kitabın bölümleri de bu oyunun bölümleri olarak ayrılmış. Tafsilatlı bir giriş, olayların kahramanın etrafında daralması ve sürpriz neticeler. Kitabın kahramanı da hakikaten değişik bir tip. Kimlik kartıyla iki saniyede adam öldürebilen, 6-7 tane dili rahatlıkla konuşan. Psişik yeteneklere sahip bir süper-kahraman. Okuyacaklar için ayrıntıya girmiyorum. Bu türü sevenlerin başuçlarından ayırmamaları gereken bir kitap.

“Bildiğin gibi şibumi sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır. Şöyle düşün. O kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçakgönüllülük demek. Sanatta şibumi zarif bir basitliği ifade eder. Büyük bir ruhsal rahatlıktır ama pasiflik değildir. Bir insanın kişiliğindeyse… nasıl söylemeli… Hâkimiyet peşinde olmayan otorite mi? Onun gibi bir şey.”

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

2 thoughts on “Şibumi [Trevanian]

  1. bu kitabı yıllar önce okumuştum.
    yazarın kurgusunu ve tasvir yeteneğini ben de çok beğenmiştim. Nicola’nın madenlere giderken bindiği lada marka arabanın titrek kapısı, evlerinin bahçelerindeki ahenkli dinginlik hala gözlerimin önündedir.

    1. Evet, yazarın gerçekten güzel bir anlatımı var. Bilhassa Şibumi’de o dinginlik gerçekten canlanabiliyor insanın gözünde. Birden Şebnem Şibumi çağrıştı. Murat Menteş’in iki muhteşem kitabından birinin kahramanıydı da hangisiydi çıkaramıyorum şimdi. Burada tanıtmamıştım sanırım Murat Menteş kitaplarını. Arabanın markası lada mıydı çıkaramadım şimdi. Belki de şu ingiliz arabalarından birisiydi tekmelediğine göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir