Şarkılar Susunca [Çağatay Yaşmut]

Çağatay Yaşmut’tan bir radyo programı sayesinde haberim oldu. Programa konuk olan yazar, Türk polisiye edebiyatından bahsediyordu. Hemen sipariş ettim bu kitabını ve bir çırpıda okudum. Aslında sırasına göre okumak isterdim fakat sağlıklı bir sıralama bulamadım internette. O yüzden Şarkılar Susunca ile başlamak durumunda kaldım. Diğer kitapları da elime geçer ve bitirirsem bir sıralama yaparım başka meraklılar için.

Polisiye edebiyatını oldu bitti çok seviyorum. Eskiden Osman Aysu okurdum fırsat buldukça. Jo Nesbo’nun, türün en iyi yazarı olduğunu düşünüyorum. Çağatay Yaşmut’u da fena bulmadım. Kitap, bir polisiyenin olması gerektiği gibi. Ortalama bir aksiyonla başlayıp yavaş yavaş hadiseleri çözümsüzmüş gibi görünen bir yumak haline getiriyor ve son sayfalarda bir illüzyon yaparak her şeyi bir anda çözüyor.

Komiser Galip yazarın hikâyeleri etrafında kurguladığı kahraman. İstanbul’da bir başkomiser. Biraz boşvermişlik var serde, biraz da alaycı bir tip. Çok fazla sigara içiyor, bir yandan da içli bir adam. Gözünden hiçbir ayrıntının kaçmaması ve parçaları birleştirme hususunda sergilediği kıvrak zekâ ile öne çıkıyor.

Şarkılar Susunca, bir kadın şarkıcının öldürülmesi ile başlayan olaylar silsilesini içeriyor. Komiser Galip’in gözü karalığı ve zekâsı ile sonuca ulaşıyor. Detay verip okuyucuyu soğutmak istemem. Alıp okumak lazım Maceraperest Kitaplar’dan (Oğlak yayınları) bu 325 sayfalık kitabı.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir