Rüya Körü [Gürsel Korat]

Rüya Körü, eski zamanlarda, Selçuklu’nun Kılıçarslanları zamanında geçen bir roman. Esas karakterler Türk bir babanın oğlu olan Stefanos ile Bizans İmparator ailesinde Andronikos. Bu ikilinin özellikleri, birisinin rüyasında geleceği aynel yakin görmesi diğerinin de tersi bir şekilde geçmişi görüyor olması. Geçmişi gören adamda sorun yok, bir şeyin gerçekleşmesini bekleyerek ömrünü ziyan etmiyor dolayısı ile ruh hali genel itibariyle iyi. Geleceği gören arkadaş için aynı şeyi söyleyemiyorum zira başına gelecekleri bile bile yaşıyor hayatını. Uzun bir beklemeye dönüşüyor hayat Stefanos için. Acıyı da bekliyor ihaneti de, hepsini tek tek görüyor zira.

“Yaz o zaman” diye emir verdi kendisine Stefanos, “Zamanın dayanılmaz üstün gücü, çığlıkları taşıyıp götürür uzaklara; doğmuş her şey karanlıklara dalar. Değerini ve gücünü kutsadığımız, kahraman saydığımız yahut saymadığımız ne varsa kaybolur. Yalnızca apaçık ortada olanlar görünmez ve gizlidir, hatırlayışın ışığına tutulana kadar.”

“Çünkü geçmiş zaman unutuştur, gelecek zaman ise doğmamış unutuş. Bunların birbirinden farkı yoktur. İnsan daima unutur. Yapabildiği tek Tanrısal eylem, hatırlamaktır.”

Tarihi bir roman, fakat kahramanlık barındırmıyor. Türk bir yazar fakat Bizanslı kahramanları anlatmış. Hoşça vakit geçirilecek hoş bir roman. 2010 yılında yazmış Gürsel Korat. İletişim Yayınları tarafından basılmış. 270 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir