Rio Grande Avcıları [TEX]

Çizgi Düşler’in 15. kitabı, klasik serinin 197 ve 198. sayıları. Birinci sayının adı Rio Grande Avcıları, orijinal adı Gli scorridori del Rio Grande. İkinci sayı ise Haydut Yatağı adını taşıyor, orijinal adı Nel covo dei banditi.

Her iki sayı da bir önceki sayının devamı olduğu için yazar ve çizer aynı isimler. Gianluigi Bonelli ile Guglielmo Letteri. Önsözlerde Orhan Berent çizerlerin çizgilerinden bahsederek aydınlatmış okuyucuyu. Ben de okurken değişik çizerlerin çizimleri arasındaki farkı fark edebiliyorum artık. Şu anda merak ettiğim şey, beni Tex’e bulaştıran o ilk maceraların çizerinin kim olduğu. Okumaya devam edersem onları da buraya yazarım artık.

Bu uzun macera Meksika’da geçiyor. Bir çetenin Teksas’taki bankalara da saldırması üzerine Tex ve arkadaşları konuyu araştırmaya gidiyorlar. Bir kalede yaşayan ve bir Kızılderili kabilesinden yardım alan büyük bir çeteye karşı dört kafadar ve Meksika’daki şifacı dostları El Morisco mücadele ediyorlar. Kalede yaşayanlar uyuşturucu maddeler üreterek çete üyelerine dağıtıyorlar. Elebaşları yapıyor bunu. El Morisco şifacı olduğu için komple ortadan kaldırmak istiyor bu uyuşturucu çiçeği. Ütopik bir şey. Üstelik geçtiğimiz yüzyılın uyuşturucusu olan eroinden bahsediyorlar ki bunu da senaryo hatası olarak not alıyorum.

224 sayfalık sayımızda çeviri Zeynep Akkuş’a ait.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir