Puslu Kıtalar Atlası [İhsan Oktay Anar]

Kitabı bitirip son sayfasına 1992 tarihinin atılmış olduğunu görünce 18 senedir bu kitabı okumamış olduğum için hayıflandım. Yıllardır kitapçıların vitrinlerinde gördüğüm bu kitabı Ocak ayında Ankara’dan satın almışım. İletişim yayınlarından çıkan İhsan Oktay Anar kitabı 238 sayfalık bir fırtına.

İhsan Oktay Anar, Mehmet Beşeri ile.
İhsan Oktay Anar, Mehmet Beşeri ile.

Fırtına, Arap İhsan‘ın İstanbul’a gelmesi ile başlıyor. Hayatı denizlerde geçen bu levent bir çatışma sırasında kendisine sıkılan kurşunun, koyacak yer bulamadığı için koynuna soktuğu buluntu bir kitaba isabet etmesi neticesi hayatı kurtulunca kitapta yazılanları merak ediyor. Dişçi Kubelik’ten kitabı tercüme ettirmesini istiyor. Tercümeyi okumak yeğeni Uzun İhsan Efendi‘ye nasip oluyor. Uzun İhsan Efendi ise birçok kahramanın birleşimi niteliğinde bir insan. Bir yandan Matrix’teki Morpheus, bir yandan bir süper kahraman, bir yandan da eski zaman âlimlerinden birisi.

Kitap hikâyelerin güzelliği ile okuyucuyu masal âlemlerinde gezdirirken anlatımın güzelliği ile de edebi bir haz veriyor insana. Okurken çıkardığım notları kaybettiğim için daha fazla örnek veremeyeceğim ama okuduktan sonra elime alıp kâğıdının kokusunu içime çektiğim, gerçekten de tadı damağımda kalan kitaplardan birisi oldu Puslu Kıtalar Atlası.

Uzun yıllar sonra edit: Yazarla amcamın ahbaplığını sonradan öğrendim. Birlikte bir fotoğraflarını buldum internetten ve ekliyorum.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir