Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır? [Bülent Akyürek]

“Derler ki; gece yarısı bir melek yatsıdan sonra şöyle dermiş: Ey salihler, kalkıp namaz kılın… Salihler kalkıp namaz kılar zikrederlermiş. Başka bir melek sabah namazından önce: Ey müminler kalkıp namaz kılın… dermiş. O zamanlar müminler kalkıp sabah namazını kılarlarmış.
Ve başka bir melek öğlene doğru bağırarak şöyle dermiş: Ey gafiller, siz de kalkın…”

öğlen namazına nasıl kalkılır

Bülent Akyürek “Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır?” Kitabında bildiğimiz şeylerin farklı bir açıdan nasıl göründüğünü anlatıyor bizlere. Anlatımının içine biraz mizah katıyor biraz trajedi. Ağlanacak hallere gülüyor bazı zaman, bazı zaman da gülüp geçtiğimiz hallerimiz için hüngür hüngür ağlıyor. Kendi çapında öğütler veriyor Müslüman kardeşlerine. Aklımızdan namazı çıkarmamamız gerektiğini anlatıyor. Müslümanın kulağı sürekli ezanda olmalı, Müslüman vaktini namaza göre tanzim etmeli, Müslüman kibrini yenmeli, Rabbine yönelmeli diyor. Dediklerini uzun uzun yazabilirim burada lakin hep bildiğimiz mevzular. Bildiğimiz fakat gafletimizin esiri olduğumuz için üzerinde durmadığımız mevzuların üzerinden şöyle bir geçiyoruz bu kitapla.

“Abdest alabilmenin şartlarından bazıları ise; cenabet gezmemek ve taharettir. Öyleyse Müslümanın iç temizliğinin nereden başladığını gördünüz değil mi? Demek ki: Namaz kılmıyorum ama benim içim temiz abi… diyenlerin kendi arkalarından haberi yok…”


“Sinirlenince otuz saniye bekleyemeyen, hemen oracıkta iki cinayet işleyen, zengin olmak için yirmi dört yaşı geç sayan insanımız namazı atmış beş yaşından sonraya ertelemekte ustadır…”


“İnsanoğlunun dünyaya gelirken tek garantisi vardır: Ölüm… Kimse sana zengin, fakir, iyi, kötü, âlim, cahil, sağlıklı ya da sağlıksız, başarılı ya da başarısız olacağını söylemez ama doğduğumuz andan itibaren her an ölebileceğimizi herkes bilir. Tek gerçeği “Ölüm” olan insanoğlunun bunu unutması dünya telaşından olsa gerek. Oysa; hepimiz dünyanın yaşanılacak yer değil de ölünecek bir mekan olduğunu biliriz!”

Fincan Yayınları’nın çıkardığı kitap 178 sayfa. Yazarının eski bir ateist olduğunu sık sık yinelemesi ve diğer kitaplarına atıfta bulunması bir noktadan sonra insanın canını sıksa da genel itibariyle anlattıkları açısından okunmaya değer bir kitap. Namaz konusunu biraz farklı bir açıdan, biraz daha dobra, biraz daha mizahi olarak okumak istiyorsanız sizin için bulunmaz bir kitap.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir