Nogales’in Güneyi [TEX]

Çizgi Düşler’in 16. cildi ile serinin 199 ve 200. sayılarına ulaşmış olduk. Bu cildi özel basmışlar, kağıt daha kaliteli olmakla birlikte 200. sayı renkli olarak basılmış. Renkli Tex okumuştum daha önce fakat internetten indirdiğim dijital olanlardaydı sanırım, basılı olarak ilk defa elime geçiyor renkli sayı.

199. sayımız Nogales’in Güneyi, A sud di Nogales; Gianluigi Bonelli tarafından yazılmış ve Guglielmo Letteri tarafından çizilmiş olan uzun bir maceranın devamı ile başlıyor. Önceki sayıları da kapsayan uyuşturucu madde bağımlısı haline gelen çete üyelerinin bir kalede kaldıkları Meksika’da geçen macera 15 sayfa kadar burada da devam ediyor ve sona eriyor. Bir sonraki macera oldukça kısa. 199. sayının sonunda sona eren bu macerada Tex ve arkadaşları yine Kızılderililere içki satan kötü niyetli kaçakçılarla mücadele ediyor. Bu sayıyı Giovanni Ticci çizmiş, Ticci’nin çizgilerinde Tex ve arkadaşları daha bir sert çehreli, bunu da belirtmiş olayım. 200. sayı dediğim gibi renkli başlıyor. Navajoların bir dağın tepesinde inzivada yaşayan büyücüsü Kristal Fetiş adında bir heykelciği korumakla görevlidir. Kristal Fetiş maceranın da adı olarak geçmiş. Macera Tex 200 olarak da not edilmiş. Bu da müstakil bir macera olarak sayının sonunda bitiyor. 112 sayfada tek macera, heyecanı diğer sayıya sarkıtmayanından. Yazar yine Bonelli, çizer ise Aurelio Galleppini.

Bu macerada düşman kabilelerin baskınıyla çalınan Kristal Fetiş Navajoların ve tabi Gece Kartalı Tex’in büyük çabalarıyla geri alınıyor.

İlk sayını çevirisi her zamanki gibi Zeynep Akkuş tarafından yapılmış. 200. sayıda çevirmen bir kerelik mi sürekli mi şimdilik bilmiyorum fakat değişmiş, İnci Aslıer olmuş. Orhan Berent yine selamlama yazılarıyla okuyucuya farklı bilgiler vermeyi sürdürmüş.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir