Navajoların Saldırısı [TEX]

Sevgili dostum Tex Willer ile olan tanışıklığım ta lise yıllarıma dayanır. O zamanlar Doğan Egmont yayıncılık tarafından çıkarılan bir seriyi Malatya ortamında bulmaya çalışıyordum. Serinin bir sayısından itibaren üniversiteyi kazandım ve devamına ulaşmam daha kolay oldu. Hâlâ duruyor 20-25 sayılık bu seri kitaplığımda. Çizgi romanların böyle talihsiz bir yanı var. Seriler eninde sonunda bir yerde bitiyor. İlgili okuyucu azlığı, maliyetlerin yüksekliği gibi sebepler neticesi basım duruyor ta ki başka bir gönüllü işi eline alana kadar.

Bu gönüllü İlker Özer adında bir hemşerim olmuştu en son. Bu elimdeki ile birlikte bayağı bir sayıyı almıştım. Yine de eksiklerim vardır muhakkak. Çizgi roman okuyuculuğu farklı bir okuyuculuk. Zamandan, mekândan, yaştan bağımsız olarak her yaştan okuyucu her zaman okuyabilir. Benim çizgi roman serüvenim okumayı öğrenme çağlarımda Red Kit’lerle başladı. Tommiks, Çelik Blek, Kaptan Swing gibi ahbaplarım oldu fakat Tex Willer’in yeri her zaman başkadır.

Tex Willer bir ranger olmakla birlikte aynı zamanda eşi tarafından bir Kızılderili kabilesi olan Navajoların da reisidir. Namı diğer Gece Kartalı. Kadim dostu Kit Karson ile birlikte maceradan maceraya koşan gerçek bir kahramandır kendisi. Kızılderililerin olduğu kadar zencilerin de dostudur. En belirgin özelliği doğrudan mevzuya girmesidir. Mevzudan kastım şiddet. Kötülerin can düşmanı olan Willer bir kötüyü bir kilometre öteden tanır ve fazla müzakereci değildir. Hemen sopa çekmeye başlar.

Tex hikâyeleri bir sayıya sığmaz. Birbirini devam eden uzunca öykülerdir. Bir öykü 3-4 sayı sürebilir. Şu an elimde tuttuğum cilt de öyle. Çizgi Düşler tarafından yayınlanan bu Klasik Tex’in 1. cildi Navajoların Saldırısı adlı bir hikâye ile başlıyor. Yazan Gianluigi Bonelli, Çizenlerse Fernando Fusco ve Nicolo Erio. Tüm kitabıysa Zeynep Akkuş çevirmiş. Birinci öykü sonuna yaklaşıyorken başlamış cilt. 60 sayfa devam ediyor. Haulpailer adlı biraz vahşi bir Kızılderili topluluğu Squavlar adlı daha insancıl bir kabileden kız kaçırmaya kalkıyorlar. Gece Kartalı da müdahale ediyor olaya. İkinci öykü Denver’dan Gelen Adam adını taşıyor. 52 sayfa devam ediyor. Denver’den gelen adam Tex ve Kit’ten yirmi yıl önce Kızılderililerin kaçırmış olduğu bir çocuğu bulmaları için yardım istiyor. Bonelli ve Nicolo çizmiş bunu da. Sonraki sayı Tom Foster’in izinde. Bu da 110 sayfa sürmüş. Toplamda 224 sayfa. Son bölümde kayıp Tom Foster’i bulmaya çalışırlarken Kızılderililere silah satan ve savaş çıkarmaya uğraşan Komançero adlı haydutlarla karşılaşıyor kahramanlar. Kitabın künye kısmında bu cildin iki sayıya tekabül ettiği yazmış. 169 ve 170. Sayılar. Sergio Bonelli sitesinde de böyle bir bilgi mevcut.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir