Montalbano ile Bir Ay [Andrea Camilleri]

Andrea Camilleri adlı İtalyan yazarın otuz adet polisiye hikayesinden oluşan kitap çok güzel ve sürükleyici.

İnkilap yayınlarından çıkmış.

Bu kitapta size tam otuz hikâye anlatıldı: Bu demek oluyor ki, günde birini okuduğunuz zaman, kitabı okumak için bir ayınızı vermiş oluyorsunuz: Bu noktada kitabın adının ne anlama geldiğini daha iyi anladınız.

Hikâyeler 1 Aralık 1996 ile 30 Ocak 1998 arasında yazıldı. “Yol Arkadaşı”nı yazarken Courmayer’in “Noir in Festival”inden esinlendim. Mayıs 1997’de “Sintesi” dergisinde yer aldı. ‘Trieste Mucizeleri”ni ise Triesteli arkadaşım Piero Spirito’nun beni “Gutenberg Meydanı” gösterisine davet ettiği zaman yazdım. Bu hikâye de Trieste’yi Anlatmak dergisinin Haziran 1997 sayısında basıldı.

“Anlaşma”yı ise zevk aldığım için yazdım. Bu hikâye Cagliari’nin “Yılanın İni” dergisinin 1997 sonbahar kış sayısında basıldı. Geri kalan yirmi yedi tanesi ise yayınlanmadı.

Komiser Montalbano’nun içine karıştığı otuz olayın hepsi neyse ki kanlı değil, gerçek olmayan hırsızlıklar, eşler arasındaki sadakatsizlik, hafıza araştırmaları gibi konular da var. Olayların bazıları komiserin meslek hayatına ilk atıldığı yıllara uzandığı için hepsi Vigata’da geçmiyor.

Kitapta geçen yer ve isimlerin gerçekle ilgisi olmadığını belirtmek sanırım hem yararlı, hem de yersiz olacaktır. Bazı rastlantılar yakalayanlara, yaşamın kendisinin tamamen raslantılardan ibaret olduğunu hatırlatırım.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir