Mesela Saat Onda [Engin Geçtan]

Engin Geçtan bu sene baharda vefat etmiş, kitabı okurken internette arattım yazarı ve vefatını öğrendim. Allah rahmet eylesin. Aslında psikiyatr olan yazar alanı ile ilgili birkaç kitap yazmakla birlikte “Mesela Saat Onda” gibi romanlar da kaleme almış. Kitapta insan psikolojisi ile ilgili ayrıntılara rastladıkça Geçtan’ın meslek hayatında rastladığı vakalardan faydalandığını fark ettim. Örneğin, kitaptaki Otuz aniden panik atak geçirmeye başlıyor ya da bir başka karakterin bir başka psikolojik sorunu çok gerçekçi bir tarzda aktarılıyor.

Mesela Saat Onda

Mesela Saat Onda romanının bir çeşit “Matruşka Roman” olduğunu düşündüm okurken. Neyin içinden neyin çıkacağını önceden kestirebilmek zor. 2012 yılında yaşayan Takiye (ve büyük ihtimalle yazar) nereden eline geçtiğini bilmediği bir romanda bir anda 2014 yılı ile ilgili ayrıntılara vakıf oluyor. Bununla da kalmayıp iki sene sonrasının caddelerinde dolaşıp radyo programlarına konuk olabiliyor. Beyhude, Çakı, Hükümet, Misina, Karanfil, Tango, Otuz, Hamasettin, Şeyhekul, Lokum… romanın ilginç isimli kahramanları. İstanbul’un semtleri de kolay çağrışacak şekilde değiştirilmiş. Yazarın neyi kast ettiği bazı yerlerde anlaşılıyor ama kaçırdığım çok yer olduğunu düşünüyorum roman bittikten sonra. Belki geriye dönsem farklı farklı imaları anlayabilirim. Yine de satır aralarına gizlenmiş birçok mesajı her halükârda alıyorsunuz. Dostluk, yalnızlık, ailesiz büyümenin zorlukları ve insanın duygu durumuna etkileri, mutsuz evliliklerin handikapları, ölüme hazırlanan insanlar, kendilerinden bahsedilmeden yaşayamayan insanlar…

“Başkalarının acısından zevk almak, kimsenin kendisi için kabul etmediği, ama çoğunluğun sinsice yaşadığı bir hal. Üstelik adına acımak deniyor hayâsızca.”

Aniden dindarlaşan insanlar, aniden dindarlıktan vazgeçen insanlar bir tezat oluşturmaktan ziyade birer seyyah gibi anlatılıyor.

“Farklı olan her şeyin yüceltildiği bir zamanda saçma sözcüğüne yer olamaz.”

274 sayfalık bu güzel eser Engin Geçtan’ın okuduğum ilk romanı fakat devamını getirecekmişim gibi hissediyorum. Allah rahmet eylesin. Kitabı Metis Yayınları çıkarmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir