Lord Arthur Savile’in Suçu [Oscar Wilde]

Oscar Wilde‘ı nereden tanıyorum diye düşündüm bu kitabı okurken. De Profundis dışında okuduğum bir kitabı da yok. Hayat hikâyesini az çok biliyorum. İrlandalı, hafif sosyalist, eşcinsel sapık. Bu yüzden hapis yatıyor. Meşhur bir yazarken sefalet içinde ölüp gidiyor. Geçenlerde Ankaradaydım, akşam avare avare Kızılay’da dolaşırken bir kitapçıya girdim. Akşam otelde okurum diye bir kaç kitap aldım. Tabi ki bir akşamda birkaç kitap okuyamıyorum. Bu da onlardan biriydi. Daha önce adını duymadığım bir kitap olması, Babil Kitaplığı diye bir serinin parçası olması ve kapak resmi dikkatimi çekti.

Oscar Wilde
Oscar Wilde

Kitap birkaç tane masalımsı hikâyeden oluşuyor. Lord Arthur Savile’in Suçu, Canterville Hortlağı, Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve Bencil Dev adlı beş tane hikâye var. En uzunu Lord Arthur Savile’in Suçu. Diğer hikayelerdeki masalımsılık bu hikayede absürt bir hal alıyor. Belki de yazar o zamanın insanının boş inançlarını eleştirmek için yazmıştır bu hikâyeyi diye düşünmeden edemedim. El falından geleceğini okutmak isteyen ve buna kayıtsız şartsız inanan insanların eleştirisi.  Canterville Hortlağı hikâyesini de bu sınıfa sokabiliriz belki de. Hortlak hikâyelerine inanan insanlarla dalga geçmiş hikâye boyunca, bir de o zamanlar yeni sayılabilecek Amerikan aydınlanması ile. Diğer üç hikâye daha kısa ve masala benziyor.

Kitap 140 sayfa. Dost Kitabevi Yayınları çıkarmış. 10 TL civarında bir fiyatı var. Fatih Özgüven çevirmiş İngilizce aslından. Sıkılmadan okunabilen eğlenceli, düşündürücü, esprili hoş bir hikâye kitabı.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir