Kumpas [TEX]

Şimdilik diğer seriyi bir kenara bırakıp 1997 yılında almaya başladığım Ad Yayıncılık tarafından basılan seriye geçiyorum. Bu ilk sayı benim de Tex ile tanışma sayımdır. Vakti zamanında, bundan 25 sene kadar evvel, Malatya’da bir gazete bayisinde bu çizgi romanı görünce o zamanın parasıyla 200 bin lirama kıyıp almışım. Daha sonra aydan aya yeni sayıların peşine düştüm. O zamanlar kitaba bile zor ulaşıyorken çizgi romana nasıl ulaşacaktım ki? Kim bilir Malatya’ya kaç tane geliyordu Tex’in bu serisinden. Heyecanla takip ettiğim için bulabildim. Bir sayısını tatildeyken aldığımı hatırlıyorum. Üniversiteye ilk başladığım 1998 senesinde İstanbul’daki bayilerden yine bu seriyi aldığımı hatırlıyorum. Tex ile tanışıklığımın ilk sayısı.

Ad Yayıncılık tarafından 20-25 sayı arası çıkan bu serinin ilk sayısı olan Kumpas’ın orijinal adı La Congiura. 97 senesinin Temmuz ayında basılmış ve çeviriyi Ay Barka yapmış. Künyede yer vermemişler fakat ben Bonelli’nin sitesinden baktım, Claudio Nizzi yazmış ve Claudio Villa resimlemiş. Diğer sayılarda çok dikkat etmemiştim hatta ikili sayılarda arka kapakta kaldığı için fotoğraflarını da çekmedim fakat kapak resimlerinin çizerleri de önemli. Bu kapağı resmeden Aurelio Galleppini. Orijinal seride 354. sayıya tekabül ediyor.

Bu sayının çizimleri de hoşuma gitti, yeni bir çizer tarafından resmediliyor ya da ben ilk defa rastlıyorum bu isme. Senarist de yeni bir isim. Tex ve Kit, San Fransisco’ya bir çağrı üzerine gidiyorlar ve eski sayılardan tanıdığımız polis müdürünün kaçırılmış olduğunu öğreniyorlar. Sonrasında macera devam ediyor. Acaba kaç sayı sürecek?

Çizgi Düşler iki sayıyı birleştirerek yayınlıyordu. Ad yayıncılığın serisi tek tek gitmiş. Künyeden de bahsedeyim. Ege Görgün hem giriş yazısını yazmış hem de yazı işleri müdürü. Genel yayın yönetmeni Yalvaç Ural, yayın koordinatörü Gülgün Adıgün Çarkoğlu, sayfa düzeni Hayriye Kaymaz, düzelti Tekin Ergun, teknik organizasyon Yetkin Aldinç.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir