Kuklacı [Kalender Yıldız]

Hardal Tanesi şairinin kitabının çıktığını internetten öğrendim. Yıllardır ismi benim için bir efsane olan Kalender Yıldız ete kemiğe bürünmüş oldu böylelikle. Hatta bir de fotoğrafı vardı ki tanıtımda, içimden “gerçekmiş Kalender Yıldız” demeden edemedim. Müstear isimle şiirler yazan, kaf dağının ardındaki bir ülkenin mahzun şehzadesi zannediyordum şimdiye kadar.

Kalender Yıldız’ı ilk duymam bir şiir yarışması vesilesiyle oldu. Her Türk şair doğar ya, ben de şiirler yazıyordum o zamanlar. Hatta bir dosya dolusu yazmış, aynı şiir yarışmasına göndermiştim. Yarışma sonuçlanıp, birinci olan şiiri, Kuklacı’yı okuyunca, aynı jürinin hem benim hem de Yıldız’ın şiirini okumuş olduğundan dolayı bir mahcubiyet hissetmiş olduğumu tahmin edenler yanılırlar. Her şiir bir duygudur ve her duygu ancak sahibi tarafından tam manasıyla anlaşılır. Bu yüzden hep söylerim kötü şiir yoktur diye. Başkasının anlayamadığı bir şiir en azından yazanı tarafından anlaşılıyordur ve bu da bence yeterlidir. Kuklacı’yı okurken bu kadar etraflı düşünmüyordum tabi, açık havanın adamı çarpıp başını döndürmesi gibi bir sarhoşluğa kapıldım.

kuklacı son itirafımdır geç kayıtlara
şark çıbanı görmüş yüzümde
en kadim konuk olsa da hüzün
ben kimseye ağlamadım ömrümce
bana da ağlamasın canlar esefa
ne var ki dünyada insan ve eşya yalnızca

En sevdiğin şiir hangisi diye sorarlar ara sıra. Hiç düşünmeden Hardal Tanesi derim ve arkasından ezberden okurum şiiri. Şairi kim diye sorulduğunda cevap veremiyordum şimdiye kadar. Kalender Yıldız, takma bir isim sanırım, kitabı yok, hakkında fazla bilgim yok… Şimdi ise kitabı da bilgi de var. Kalender Yıldız, 1972 Sivas doğumlu, Edebiyat öğretmeni, şair, yazar. İsmi de takma değil üstelik. Bir de kitabı var Sütun Yayınları’ndan çıkmış. Hem Kuklacı da var içinde Hardal Tanesi de. 88 sayfa.

ateşe lâl suya gül kalbime ismi düştü
bil cinnetimi derviş sebep hardal tanesi
mahzuru yok şeyhimin kanı helaldir bana

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir