Kubilay Han’ın Gelini [Abdullah Ziya Kozanoğlu]

Çocukluğumun en değerli kitaplarından birisiydi Kubilay Han’ın Gelini. Sadece bu kitap değil, Kozanoğlu’nun birçok romanını tekrar tekrar okurdum aynı zevkle. Geçenlerde eski kitapları karıştırırken Kozanoğlu külliyatı elime geldi. Ramazan’da beni yormayacağını düşündüğüm birkaç tanesini elime aldım. Öncelik Timur Barak Han’daydı tabi ki.

Timur Barak Han, Cengiz zulmünden çok çekmiş bir milletin soylu bir evladı. Çocukluğundan itibaren Cengiz sülalesini yok etmek maksadıyla eğitilmiş. Henüz çocuk sayılabilecek yaşta, on yedi buçuk. Fakat marifetleri yaşından çok büyük. Bir bahaneyle Kubilay Han’ın ülkesine seyahat ederek kendisine öğütlenen intikamı almak niyetinde. Güya, Argun Han’a, Kubilay Han’ın kızını gelin olarak götürecek. Fakat işin içine kimler kimler girmiyor ki.

Sonunda bir de bakıyor ki Timur Han, Kubilay dedesi gibi kan içen bir canavar değil. Yeminini bozup nefreti sevgi ile değiştirmeye karar veriyor. Türlü olaylar, masallar, efsaneler ve doğaüstü hadiselerle süslenmiş, gerçek tarihi olayların arasına sokulmuş mükemmel bir hikaye. Bu kadar eğlenceli bir kitabı mümkün olsa herkes okusa, öğrense, ders çıkarsa diyor insan.

Atlas Kitabevi tarafından 1975 yılında basılmış olan elimdeki kitap 204 sayfa. Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun en güzel kitaplarından birisi.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.