Koşmak [Jean Echenoz]

Kitabın kapağında, kitabın adıyla aynı büyüklükte yazarının adını görünce anlamalıydım. Bir yazar rüştünü öyle ispat etmiştir ki, sıranın fantezilerini hayata geçirmeye geldiğine karar vermiştir. Oturur bir kitap-kitapçık hazırlar fakat önemli olan ne yazdığı değil kimin yazdığıdır. Ha ben bu Echenoz kardeşi hiç okumadım ama belli ki muhitinde tanınmış bir zat.

Hayır, yanlış anlaşılmak istemem. Adam oturmuş, eski bir olimpiyat şampiyonunun hayat hikayesini çok yalın bir dille seksen sayfada anlatmış. Meraklısına saygı duyarım. Meraklısının önünde şapkamı çıkarırım fakat benim bu kitapla ne işim var, anlayabilmiş değilim. Emil Zatopek’in hayatını merak etmiyorum. Etsem girer bakarım wikipedia’ya fazla fazla doyurucu bilgiye ulaşırım. Bu anlatım da hoşuma gitmedi. Uykumdan feragat etmeme de değmez. Ne gereği vardı anlamadım gitti.

Hasılı kelam kitabın yazarı Jean Echenoz zahmet etmiş yazmış (pek zahmet çektiğini düşünmüyorum, belki de birine yazdırmıştır sosyal deney olsun diye),Mehmet Emin Özcan vakit ayırmış ve çevirisini yapmış. Helikopter diye bir yayınevi zahmet buyurmuş basmış. Sebebini anlamıyorum birisi bana tavsiye etmiş ben  de almışım. Dünyanın israfına bir de buna harcadığım zamanı eklemişim. Siz siz olun dostlar. Kitabın çok zamanın az olduğu bu insanlık döneminde vaktinizi boşa harcamayın…

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir