Korkusuz Kahraman Ivanhoe [Sir Walter Scott]

İngiltere krallarından Aslan Yürekli Richard’ın yaşamöyküsü Robin Hood tarafından meşhur edilmiştir. Zenginden alıp fakire vermesiyle meşhur olan Robin Hood’un yaşayıp yaşamadığı kesin değildir. İngiltere halkı arasında söylenegelen bu hikâye Sir Walter Scott tarafından Ivanhoe romanında ve başka bir iki romanda daha işlenmiştir. Bu romanın esas karakteri olmasa da en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kapacak bir rol Robin Hood’a verilmiştir.

Sir Walter Scott 1700’lerin sonu ve 1800’lerin başında yaşamış İskoçyalı bir romancı. Birçok romana ve şiire imza atmış. Çocukluğumda okuduğum bu romana yeniden rastlayınca tekrar okuyasım geldi.

Ivanhoe, Aslan Yürekli Richard ile birlikte haçlı seferlerine katılan bir İngiliz şövalyesi. Kralın hayat hikâyesine bakılınca haçlı seferine katıldığı ve uzun yıllar boyunca seferde olduğu biliniyor. Bu süre zarfında İngiltere’de hüküm süren kardeşi John birçok zalimliğe imza atmış. Aslına bakılırsa Magna Carta’yı da imzalayan kral olan John benim için İngiltere kralı denince akla gelen ilk isim ama Richard nedense hep daha çok ön planda olmuş. Her neyse, John, aslen Fransız olduğu için ve zalim olduğu için halk tarafından sevilmeyen bir isim. Romanda da John ve avenesi halka zulmederken karşılarında olmadık zamanlarda olmadık yerlerde zuhur eden gizli şövalyeleri ve halk kahramanlarını buluyorlar.

Oldukça sürükleyici bir eser olan Ivanhoe 350 sayfa boyunca okurunu tutacak cinsten bir eser. Yazıldığı tarih de dikkat çekici. Düşünüyorum da, 1800 yılında yazılmış bir roman, okuyucu varmış ki yazılmış. Bizde, o tarihlerde roman edebiyatımızda bir tür olarak henüz zuhur etmemişti. Biraz gıpta ettim fakat bizdeki divanlar, mesneviler de onlarda yok diye teselli ettim kendimi.

Elimdeki Ivanhoe Dilek Yayınevi tarafından 1975 tarihinde basılmış. Eseri Türkçemize çeviren Vahe Dilaçar efasane TDK başkanlarından Agop Dilaçar’ın oğlu. TDK başkanlığı yapmış Ermeni kökenli bu vatandaşımıza Dilaçar soyadı da Atatürk tarafından verilmiş diye de not düşeyim son olarak.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir