Kör Baykuş [Sadık Hidayet]

Kör Baykuş’u birkaç ayrı kaynaktan duyduktan sonra okudum, şimdi de dönüp tüm bu kaynaklara soracağım “nedir sizi cezbeden” diye zira beni o kadar da cezbetmedi. Sebebi ise kitabın içerisinde geçtiği gayet karamsar, kötücül ortam, kitabın bana müspet katkılarının olmasını beklerim, dünyada olumsuz şeyler yeterince fazla. Kısacık bir kitabın bu kadar uzun zamanımı almış olması da kitapla ilgili bir diğer sıkıntılı nokta benim açımdan. Yüz sayfalık bir kitap ne kadar bekler ki bir masada? Haftalarca bekledi, ara sıra açılıp birkaç sayfa okundu sonra dayanılamayıp geri kapatıldı, sonra yine açıldı. Yarım bırakacaktım neredeyse fakat ne yapıp edip bitirdim.

Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Burada Kör Baykuş’u kötülediğim zannedilmesin. Hayranları, hakkında çok iyi konuşanları var. Kitap kötü değil, çok iyi fakat aşırı karamsar. Kafka’nın eserlerindeki bunalımlı durumun bendeki yansıması yapışkanlıktır. Kuvvetli bir yapışkan beni bir yere tutturmuş da kopamıyorum gibi hissederim. Hidayet ise göğsümün üzerine çöken bir ağırlık gibiydi. Bu kadar karamsarlığı her bünye kaldıramaz kolay kolay. Bir tane adam var fakat adam gerçekte var mı yok mu belli değil. Bir hayat yaşıyor fakat kim olduğu belli değil. Bir arabacı var, bir mezarcı var, bir kalemdan var, bir testi var, bir testinin üzerinde bir kadın ve bir adam var… Resimler bazen canlanıyor adamlar bazen resme dönüşüyor. Pencereler bazen açılıyor bazen duvara dönüşüyor. Zaman ne zaman tam belli değil, para birimleri süreler içinde değişiyor. Her biri bir semboldür, her biri farklı bir mana ifade ediyordur okuyucu için fakat benim için çok şey ifade etmedi, belki de benim kapasitemin fazla üzerinde.

Kitabın bir diğer özelliği de Behçet Necatigil’in Almanca’dan çevirmesi, ana dil olan Farsça’dan çevirisi de varmış piyasada belki onu bulup okumam gerekiyor. Eleştirmenler Necatigil çevirisini çok methetmişler. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmış bu eser.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir