Kızgın Ova [Juan Rulfo]

Juan Rulfo, Meksikalı yazar, iki adet kitap yazmış tüm hayatı boyunca. Öykülerinden oluşan Kızgın Ova ve romanı Pedro Paramo. Öykülerini topladığı bu kitaptan bizim köy romanlarının kokusunu aldığımı söyleyebilirim. Bir Talip Apaydın, bir Fakir Baykurt havası vardı. Kırsal alanda geçen, baş kişilerini köylülerin, kırsal alanda yaşayanların, eşkiyaların ya da isyancıların oluşturduğu öyküler.

15 adet öyküden oluşuyor kitap.

Macario, köyde yaşayan, anne babası öldüğü için üvey annesi tarafından bakılan, akli dengesi olmayan bir çocuğun öyküsü. Bize Toprak Verdiler‘de kendilerine verimsiz bir toprağın verildiği köylülerin ızdırabı anlatılmış. Comadre Tepesi‘nde cinayet işlemiş bir adamın iç konuşması, Bunca Yoksuluz Diye‘de sel felaketi yaşamış bir köydeki yoksulluk işlenmiş. Adam, kırsalda bir iz sürme öyküsü, Gün Ağarırken haksız bir cinayet isnadı, Talpa hasta bir adamın karısı ve kardeşi ile yaptığı bir yolculuğu anlatmış. Kızgın Ova, kitaba da ismini veren hikaye, kırsal alanda isyancılar ve jandarma arasında geçen mücadeleden bahsediyor. Söyle Öldürmesinler Beni, uzun yıllar beklemiş bir intikam Luvina, mahrumiyetlerle dolu bir kasaba, Onu Yalnız Bıraktıkları Gece eşkiyalarla jandarmalar arasında geçen bir kovalamaca, Anımsarsın ve Köpekler Havlamıyor yine küçük birer köy hikayesi, Kuzey Geçidi ekmek parası için köyünü terk eden bir adamın başından geçenler, Anacleto Morones din taassubunun köydeki yansımasını anlatmış.

Hikayeler oldukça dokunaklı, gerçekçi, insanı etkileyen türden. Uzun yıllar aklımdan çıkmayacak, ara sıra kendilerini hatırlatacaklar gibi hissediyorum. Elimde Can Yayınları tarafından 1982 yılında yapılmış bir baskısı var. Çevirisi Celal Üster tarafından yapılmış. Şimdi piyasada başka bir yayınevinin yaptığı bir baskısı daha var. Bu bendeki kitap 184 sayfadan oluşuyor.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.